Spolkový štatistický úrad v utorok zverejnil predbežný odhad augustovej inflácie. Podľa jeho metodiky to bolo 7,9 % medziročne, ale podľa metodiky Eurostatu, ktorý používa tzv. harmonizovaný index spotrebiteľských cien, sa už blíži k deviatim percentám. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom sa inflácia v Nemecku zvýšila o 0,3, resp. 0,4 percentuálneho bodu.

Ceny potravín rastú najrýchlejšie

Zatiaľ čo v predchádzajúcich mesiacoch sa inflácia zrýchľovala najmä v dôsledku rastúcich cien energií, teraz sa ťažisko rastu cien presúva na potraviny. Medziročné tempo rastu cien energií sa spomaľuje (na 35,6 % v auguste v porovnaní s 38,3 % v máji), zatiaľ čo ceny potravín sa zrýchľujú (z 11,1 % v máji na 16,6 % v auguste).

Nemecká inflácia ovplyvní eurozónu

Zrýchľujúca sa nemecká inflácia bude pravdepodobne hlavným zdrojom zvyšovania inflácie aj na úrovni eurozóny. Viacerí ľudia z vedenia Európskej centrálnej banky preto naznačili, že aj úrokové sadzby sa budú zvyšovať o niečo rýchlejšie.

3 KOMENTÁŘE

  1. […] indexu nákupných manažérov (PMI). Recesia sa dotýka aj najväčšej európskej ekonomiky, Nemecka,“ uviedol pre agentúru Reuters Peter Schaffrik, analytik Royal Bank of […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno