Inflácia tlačí na ceny. Česká republika je na tom horšie ako Slovensko

Rast inflácie naprieč globálnou ekonomikou je téma, ktorá rezonovala v spoločnosti značnou časťou minulého roka a pokračuje aj v roku 2023. V dôsledku celého radu rôznych faktorov od narušenia dodávateľsko-odberateľských reťazcov počas pandémie, cez energetickú krízu, až po vojnu na Ukrajine stúpali ceny v rôznych sektoroch a zdražovanie zasiahlo aj Českú republiku a Slovensko. Česká republika, sa dokonca na rozdiel od svojho menšieho „brata“ zaradila v Európskej únií do desiatky krajín s najvyššou infláciou.

inflácia v Europe raste

Vývoj inflácie v Českej republike

Priemerná úroveň inflácie dosiahla v Česku v roku 2022 15,1 percenta. Podľa údajov Českého štatistického úradu bola hodnota inflácie v minulom roku druhá najvyššia od roku 1993, keď dosiahla 20,8 percenta. Súhrnne rástli ceny tovarov o 17,8 percenta, pričom ceny služieb zaznamenali o niečo nižšie zdražovanie na úrovni 12,5 percenta.  Na zdražovanie vplýval koniec  úsporného tarifu pre domácnosti ale aj vyššie spomínaný rast cien energií, ktorý sa premietol aj do cien potravín. V roku 2021 pritom tamojšia priemerná ročná inflácia ešte dosahovala úroveň „ iba“ 3,8 percenta.

<em>Graf Priemerná medziročná inflácia v ČR v percentách za posledných 10 rokov Zdroj Kurzycz<em>

Vývoj inflácie na Slovensku 

Zdražovanie sa samozrejme nevyhlo ani Slovensku. Za celý rok 2022 sa rast cien v krajine zdynamizoval a spotrebiteľské ceny podľa údajov Štatistického úradu SR medziročne vzrástli o 12,8 percenta. Pomerne prudký rast, rovnako ako v susednom Česku, podporilo najmä zvýšenie cien energií, čo sa odrazilo v zdražení pohonných hmôt  a v raste cien potravín, ktorý prekročil hranicu 20 percent.* Pre porovnanie  – v roku 2021 dosiahla inflácia na území Slovenskej republiky úroveň 3,2 percenta. 

<em>Graf Priemerná ročná inflácia v SRvývoj spotrebiteľských cien v percentách Zdroj Štatistický úrad SRDATAcube<em>

Porovnanie krajín 

Aj keď na Slovensku bol v roku 2022 medziročný rast cien nižší o 2,3 percenta ako v Česku, treba brať do úvahy, že priemerná hrubá mzda v Česku je v rade desiatok percent vyššia. Podľa údajov zo štúdie Wonderinterest Trading Ltd. s názvom Česko verzus Slovensko: ekonomika a životná úroveň 30 rokov od rozdelenia Československa, bol rozdiel v príjmoch krajín v roku 2021 až 26 percent. 

Rast ešte neskončil

Z údajov  tradingeconomics.com vyplýva, že miera inflácie v Česku v januári stúpla na 17,5 percenta, čo ju zaradilo do desiatky krajín s najvyššiu mierou inflácie v EU, pričom na Slovensku dosiahla v rovnakom období 15,2 percenta. Zatiaľ sa teda zdá, že vrchol rastu rozhodne ešte nemáme za sebou. 

Olívia Lacenová, hlavná analtička spoločnosti Wonderinterest Trading Ltd.

* Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov

Placená spolupráca

9 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno