Inflácia v USA klesla v marci na päť percent, čo je najnižšia hodnota za takmer dva roky.

dolár, inflácia, usa

Medziročná inflácia spotrebiteľských cien v Spojených štátoch sa v marci spomalila na päť percent zo šiestich percent vo februári. Podľa dnes zverejnenej správy amerického ministerstva práce miera inflácie klesla deviaty mesiac po sebe a dosiahla najnižšiu úroveň od mája 2021. Pokles inflácie bol výraznejší, než očakávali analytici. Tí v prieskume agentúry Reuters odhadovali marcovú mieru inflácie v priemere na úrovni 5,2 %.

Jadrová inflácia

Takzvaná jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa volatilné ceny potravín a energií, však v marci v súlade s očakávaniami vzrástla na 5,6 percenta z februárových 5,5 percenta. To by mohlo podporiť očakávania, že americký Federálny rezervný systém (Fed) na budúci mesiac zvýši úrokové sadzby o ďalšieho štvrť percentuálneho bodu.

V júni minulého roka sa ročná miera inflácie v USA vyšplhala na 9,1 %, čo je najvyššia hodnota od novembra 1981. Fed sa snaží dostať infláciu pod kontrolu sprísňovaním menovej politiky. V marci preto zvýšil svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu do pásma od 4,75 % do piatich percent. Základná sadzba je tak najvyššia od roku 2007.

Ako sa darí doláru

Medzimesačný rast spotrebiteľských cien v USA sa v marci spomalil na 0,1 % z 0,4 % vo februári. Analytici odhadovali medzimesačný rast cien v priemere na úrovni 0,2 %. Americký dolár v reakcii na neočakávane nízku marcovú infláciu v USA výrazne oslabil. Euro si voči doláru okolo 15:00 SEČ pripísalo približne pol percenta na 1,0970 USD.

Zdroj: ČTK