Slovenská priemyselná výroba v máji medziročne klesla o 0,1 percenta

Pádu slovenského priemyslu do červených čísel v máji nezabránila ani kľúčová výroba automobilov

Slovenská priemyselná výroba v máji medziročne klesla o 0,1 % po revidovanom aprílovom raste o 6,2 %. Štatistický úrad SR pôvodne uviedol za apríl medziročný rast priemyslu o 6,3 percenta, informovala dnes ČTK. V medzimesačnom porovnaní sa priemyselná výroba Slovenska v máji po zohľadnení sezónnych vplyvov znížila oproti aprílu o 1,4 percenta.

Pokles zaznamenalo aj odvetvie výroby kovov

Pádu slovenského priemyslu do červených čísel v máji nezabránila ani kľúčová výroba automobilov, ktorá po aprílovom 15,9-percentnom náraste medziročne vzrástla o 7,9 %. Slovensko je najväčším svetovým výrobcom automobilov na obyvateľa. Darilo sa napríklad aj podnikom v oblasti dodávok energií a výroby potravín.

Osem z 15 sledovaných odvetví na Slovensku zaznamenalo v máji pokles výkonnosti. Napríklad dôležité odvetvie výroby kovov kleslo o viac ako 15 % a výroba strojov a zariadení o takmer 18 %. V dôsledku predčasného zatvárania baní pokračoval pokles v ťažobnom priemysle.

Optimizmus v súvislosti s partnerstvom s Nemeckom

„Ku koncu roka očakávame zrýchlenie hospodárskeho oživenia, najmä u našich najdôležitejších partnerov, predovšetkým v Nemecku. To následne podporí výsledky nášho priemyslu a zahraničného obchodu,“ napísal v komentári analytik bankového domu Slovenská sporiteľňa Marián Kočiš. Oživenie však podľa neho bude s najväčšou pravdepodobnosťou len postupné.

Celkovo za prvých päť mesiacov tohto roka slovenská priemyselná výroba medziročne vzrástla o 0,3 %.

Zdroj: ČTK