Slovensko podpísalo zmluvu s investorom na výstavbu gigafabriky za 1,23 miliardy eur

Továreň

Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková dnes podpísala investičnú dohodu s konzorciom čínskej spoločnosti Gotion High-tech a slovenskej InoBat o výstavbe továrne na batérie pre elektromobily na juhu Slovenska. Investícia dosiahne 1,23 miliardy eur a štát ju podporí stimulmi v hodnote 214 miliónov eur, povedala Saková novinárom.

Gigatováreň

Projekt, ktorý zahŕňa aj výstavbu vedecko-výskumného centra, je druhou najväčšou zahraničnou investíciou v histórii Slovenska, uviedla Saková. Továreň bude postavená v Šuranoch a bude mať kapacitu 20 gigawatthodín (GWh). Bude to prvá takzvaná gigafactory v krajine. Investor v nej vytvorí viac ako 1 300 pracovných miest.

„Musíme sa snažiť prilákať na Slovensko dodávateľov pre automobilový priemysel v rámci nového trendu prechodu na elektromobilitu,“ uviedla Saková. Dodala, že automobilový priemysel sa podieľa desatinou na celkovej produkcii hospodárstva Slovenska, ktoré je najväčším výrobcom automobilov na svete v prepočte na obyvateľa.

Testovanie

Prvé testovacie výrobky z nového závodu v Šuranoch by mali byť k dispozícii na jeseň budúceho roka. Investor očakáva, že plná výroba sa začne začiatkom roka 2027 a plnú výrobnú kapacitu dosiahne približne o šesť mesiacov neskôr.

V novembri minulého roka slovenská vláda podpísala s investorom memorandum o jeho pripravovanom projekte na Slovensku. Čínska spoločnosť Gotion je jedným z popredných svetových konglomerátov v oblasti batérií. Spoločnosť InoBat je tiež aktívna v oblasti vývoja a výroby batérií.

Zdroj: čtk