Spoločnosť Stellantis podpísala zmluvu na dodávku batérií od čínskeho výrobcu CATL

stellantis, automobil, elektromobil, výroba, logo, spoločnosť

Automobilka Stellantis a čínsky výrobca batérií CATL podpísali predbežnú dohodu o dodávkach batériových článkov a modulov na výrobu elektrických vozidiel v Európe. Spoločnosti dnes v spoločnom oznámení uviedli, že zvažujú aj investíciu do spoločného podniku na podporu elektrifikácie automobilov. Každá zo spoločností by mala v tomto podniku polovičný podiel.

Skupina Stellantis

Na základe zmluvy, ktorej finančné podrobnosti spoločnosti nezverejnili, bude CATL dodávať spoločnosti Stellantis batérie z fosfátu lítia a železa (LFP). Stellantis je francúzsko-talianska automobilová skupina, ktorá zahŕňa značky ako Fiat, Peugeot, Alfa Romeo a Jeep. Batérie LFP umožnia spoločnosti Stellantis ponúkať vysokokvalitné, odolné a cenovo dostupné elektrické vozidlá v segmentoch osobných vozidiel, crossoverov a malých a stredných športovo-úžitkových vozidiel (SUV), uviedli spoločnosti.

V predbežnej dohode sa načrtáva dlhodobá spolupráca medzi oboma spoločnosťami vrátane „identifikácie príležitostí na ďalšie posilnenie hodnotového reťazca batérií“. „Veríme, že toto partnerstvo bude rozhodujúcim krokom na ceste oboch spoločností k cieľom uhlíkovej neutrality,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti CATL Robin Zeng.

Generálny riaditeľ spoločnosti Stellantis Carlos Tavares uviedol, že podpísané memorandum o porozumení týkajúce sa chemického zloženia batérií LFP je „ďalšou súčasťou našej dlhodobej stratégie na ochranu slobody mobility pre európsku strednú triedu“.

Výstavba nových závodov

Vzhľadom na potrebu zabezpečiť batérie pre svoje elektromobily v Európe stavia spoločnosť Stellantis tri závody známe ako gigafactory vo Francúzsku, Nemecku a Taliansku. Robí tak prostredníctvom spoločného podniku ACC s nemeckou automobilkou Mercedes a francúzskou energetickou skupinou TotalEnergies. Ďalšie v regióne môžu nasledovať, uviedla agentúra Reuters.

Automobilová skupina Stellantis vznikla začiatkom roka 2021 zlúčením taliansko-americkej automobilky Fiat Chrysler a francúzskej automobilky PSA Peugeot. Odvtedy spoločnosť Stellantis uzavrela niekoľko zmlúv na dodávku materiálov potrebných na globálnu výrobu elektrických vozidiel.

zdroj: čtk

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno