Česi tento rok naďalej šetria energiou, medziročne znížili spotrebu plynu o 13,3 percenta

Česi znižujú spotrebu energie

Česi aj tento rok pokračujú v šetrení spotreby plynu a elektriny. V prvom štvrťroku zatiaľ spotrebovali viac ako 27,3 terawatthodín (TWh) plynu, čo je medziročne o 13,3 % menej. Spotreba elektriny je zatiaľ tiež nižšia približne o päť percent v porovnaní s minulým rokom. Spotreba energie klesala už v minulom roku.

Pokles spotreby bol najvýraznejší v januári

Podľa údajov úradu je pokles spotreby plynu zatiaľ zrejmý v každom kalendárnom mesiaci. Najvýraznejší rozdiel bol v januári, keď Česi znížili spotrebu plynu takmer o pätinu v porovnaní so začiatkom minulého roka. Okrem mierne teplejšieho počasia mal vplyv aj fakt, že spotreba začala výrazne klesať až vlani po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu vo februári.

Znižovanie spotreby však pokračuje aj v tomto roku. Napríklad v marci, keď bola priemerná teplota o 1,3 stupňa vyššia ako vlani, bol medziročný pokles 15,5 %. Po úprave o počasie a parnú elektráreň Počerady predstavuje úspora podľa údajov úradu 8,3 percenta.

Znížila sa aj spotreba elektrickej energie

Česi naďalej šetria elektrickou energiou. ERÚ má zatiaľ k dispozícii údaje za prvé dva mesiace tohto roka, v oboch prípadoch spotreba medziročne tiež klesla. Do konca februára sa doteraz spotrebovalo vyše 10,74 TWh elektriny, čo je v priemere medziročne približne o päť percent menej.

Tohtoročné zníženie spotreby energií v Českej republike je ešte výraznejšie v porovnaní s dlhodobým priemerom rokov 2017 až 2021.Údaje zo servera Amper Meteo ukázali, že spotreba elektriny v marci tohto roka je po očistení o vplyv počasia takmer o sedem percent nižšia ako dlhodobý priemer, zatiaľ čo spotreba plynu je nižšia o 17,4 percenta.

Zdroj: ČTK

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno