Domů Novinky Teplé počasie a energetické úspory tlačia cenu zemného plynu nadol. Má Európa...

Teplé počasie a energetické úspory tlačia cenu zemného plynu nadol. Má Európa to najhoršie za sebou?

Zatiaľ čo koncom augusta minulého roka sa cena zemného plynu na spotovom trhu v Holandsku vyšplhala na viac ako 340 eur za megawatthodinu, dnes sa tá istá jednotka obchoduje za približne šestinu tejto úrovne.

1
Zatiaľ čo koncom augusta minulého roka sa cena zemného plynu na spotovom trhu v Holandsku vyšplhala na viac ako 340 eur za megawatthodinu.

Úľava pre Európsku úniu

Zdá sa, že Európska únia si môže vydýchnuť. Kombinácia teplého počasia a plánovaných úspor v spotrebe plynu spôsobila, že zásobníky plynu budú po tejto vykurovacej sezóne oveľa plnšie, ako sa zdalo v polovici decembra. Pre dvadsaťsedmičku bude oveľa jednoduchšie pripraviť sa na vykurovaciu sezónu 2023/2024.

Podľa prognóz, na ktoré odkazuje agentúra Reuters bude objem zemného plynu v zásobníkoch v celej Európskej únii na konci tejto vykurovacej sezóny približne 612 terawatthodín. V októbri minulého roka sa predpokladalo, že zásoby budú približne 440 terawatthodín.

Priaznivá situácia pre EÚ pokračuje

Ak bude zvyšok vykurovacej sezóny prebiehať podľa priemeru niekoľkých posledných rokov, bude mať v zásobníkoch takmer o 40 % viac plynu, ako sa zdalo pred niekoľkými mesiacmi. Priaznivá situácia sa odráža aj na spotovom trhu so zemným plynom v Holandsku, kde sa megawatthodina obchoduje za približne 55 EUR, čo je približne jedna šestina úrovne z konca augusta minulého roka.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno