Teplé počasie a energetické úspory tlačia cenu zemného plynu nadol. Má Európa to najhoršie za sebou?

Zatiaľ čo koncom augusta minulého roka sa cena zemného plynu na spotovom trhu v Holandsku vyšplhala na viac ako 340 eur za megawatthodinu, dnes sa tá istá jednotka obchoduje za približne šestinu tejto úrovne.

Zatiaľ čo koncom augusta minulého roka sa cena zemného plynu na spotovom trhu v Holandsku vyšplhala na viac ako 340 eur za megawatthodinu.

Úľava pre Európsku úniu

Zdá sa, že Európska únia si môže vydýchnuť. Kombinácia teplého počasia a plánovaných úspor v spotrebe plynu spôsobila, že zásobníky plynu budú po tejto vykurovacej sezóne oveľa plnšie, ako sa zdalo v polovici decembra. Pre dvadsaťsedmičku bude oveľa jednoduchšie pripraviť sa na vykurovaciu sezónu 2023/2024.

Podľa prognóz, na ktoré odkazuje agentúra Reuters bude objem zemného plynu v zásobníkoch v celej Európskej únii na konci tejto vykurovacej sezóny približne 612 terawatthodín. V októbri minulého roka sa predpokladalo, že zásoby budú približne 440 terawatthodín.

Priaznivá situácia pre EÚ pokračuje

Ak bude zvyšok vykurovacej sezóny prebiehať podľa priemeru niekoľkých posledných rokov, bude mať v zásobníkoch takmer o 40 % viac plynu, ako sa zdalo pred niekoľkými mesiacmi. Priaznivá situácia sa odráža aj na spotovom trhu so zemným plynom v Holandsku, kde sa megawatthodina obchoduje za približne 55 EUR, čo je približne jedna šestina úrovne z konca augusta minulého roka.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno