Ropa prudko zdražuje po tom, čo sa Európska únia zhodla na zákaze jej dovozu z Ruska

Európska únia našla zhodu na šiestom balíku protiruských sankcií. Ten obsahuje predovšetkým dohodu o obmedzení dovozu ropy z Ruska, čo by znamenalo pokles jej dodávok najmenej o dve tretiny, ale pokojne aj o 90 percent.

ropa, ťažba

Cena ropy brent počas utorkového obchodovania začala prudko rásť po tom, čo lídri krajín európskej dvadsaťsedmičky dosiahli zhodu na embargu na dovoz ruskej ropy do . Hoci zákaz importu čierneho zlata z Ruska začne platiť až na konci roka a je iba čiastočný, trh pocítil výsledky mimoriadneho únijného summitu. Ropa totiž zdražela až nad 123 dolárov za barel, potom sa jej cena znížila pod 120-dolárovú hranicu. Napriek tomu je asi o 2,5 percenta drahšia ako v pondelok a takmer o desatinu drahšia ako pred dvoma týždňami.

Ceny budú naďalej rásť

Podľa odborníkov je nutné počítať s tým, že ropa bude na svetovom trhu ďalej zdražovať. Jednak z dôvodu príchodu leta, kedy vrcholí motoristická sezóna dopyt po rope tradične rastie, jednak z dôvodu postupného uvoľňovania protiepidemických opatrení v Číne. Ak sa bude ekonomika najľudnatejšej krajiny sveta spamätávať, dopyt po rope pôjde aj nahor.

8 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno