Skupina OPEC+ rozhodla o zvýšení ťažby ropy. Tá v reakcii mierne zdražela

Hoci krajiny združené v skupine OPEC+ rozhodli o zvýšení ťažby ropy počas letných mesiacov, cena ropy sa vydala nahor. Investori sú totiž skeptickí, že Rusko bude schopné nájsť iné odbytiská pre ropu, ktorú nebude môcť vyviezť do Európskej únie.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci (vrátane Ruska) rozhodla o zvýšení ťažby čierneho zlata o 648 tisíc barelov denne. A to v júli aj v auguste. Rozhodnutie vzišlo zo štvrtkového rokovania krajín skupiny OPEC+.

Už niekoľko dní predtým sa špekulovalo, ako sa na globálnom trhu prejaví embargo Európskej únie na dovoz ropy z Ruska. Hovorilo sa o tom, že by ruský výpadok mohla nahradiť Saudská Arábia, pre ktorú by to znamenalo dodatočný príjem z predaja ropy na svetovom trhu.

Obmedzení nebo presmerovanie?

Agentúra Reuters ale priniesla informácie, že Rusko hľadá trhy, na ktoré by mohlo svoju produkciu pôvodne určenú pre Európsku úniu presmerovať. Investori sú však k takýmto variantom skeptickí a skôr očakávajú, že Rusko svoju ťažbu ďalej obmedzí. „Je diskutabilné, do akej miery sa Rusku podarí nájsť iné odbytiská. Preto je pravdepodobné, že v najbližších mesiacoch Rusko svoju produkciu ropy obmedzí,“ uviedol analytik Commerzbank Carsten Fritsch. Aj preto sa cena ropy vydala mierne nahor.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno