Tempo rastu spotrebiteľských cien v Spolkovej republike Nemecko v máji ďalej výrazne zrýchlilo. Medziročná miera inflácie meraná harmonizovaným indexom spotrebiteľských cien (čo zodpovedá metodike Eurostatu) dosiahla v máji 8,7 percenta. To je o 0,9 percentuálneho bodu viac ako v apríli. Podľa národnej metodiky májová inflácia oproti aprílu vzrástla o pol percentuálneho bodu na 7,9 percenta.

Ceny energií rastú

Medzimesačne sa ceny v Nemecku zvýšili o 0,9 (podľa národnej metodiky), respektíve o 1,1 percenta (podľa metodiky Eurostatu). Na zrýchlení miery zdražovania sa najviac podieľali energie, ktorých ceny sú medziročne o 38,3 percenta vyššie. Nasledovali potraviny, ktoré medziročne zdraželi o viac ako jedenásť percent.

Ropný šok

Miera inflácie je tak v Nemecku najvyššia od roku 1974, kedy na najväčšiu európsku ekonomiku dopadol prvý ropný šok. Podľa expertov tak ďalšie zrýchlenie inflácie v Nemecku môže mať vplyv na nadchádzajúce rozhodovanie Európskej centrálnej banky o tom, ako rýchlo bude zvyšovať svoje základné úrokové sadzby.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno