Priemyselné ceny v eurozóne zrýchlili rast. Najviac zdraželi energie

Ceny v priemysle rástli v auguste v eurozóne ešte rýchlejším tempom ako v júli. Najviac sa na medziročnom zdražení podieľali energie, ktorých ceny sú skoro o tretinu vyššie ako pred rokom. Vyplýva to z aktuálnych údajov Eurostatu.

peniaze, euro, eura, banky

Priemyselné ceny v eurozóne vzrástli v auguste medziročne o 13,4 percent. To je o percentuálny bod vyššie tempo ako v júli. Najviac zdraželi energie (32 percent) a medziprodukty (14,2 percenta). Ak by sme vylúčili práve energie, rast cien v priemysle by dosiahol 7,4 percent v medziročnom vyjadrení. Podobný rast cien priemyselných výrobkov nastal aj v celej Európskej únii.

Zo medzimesačného pohľadu je však situácia o niečo priaznivejšia. Priemyselné ceny v auguste oproti júlu vzrástli len o 1,1 percenta, čo je najnižší rast od apríla. Vtedy pridali necelé percento. Júlový medzimesačný rast priemyselných cien bol naopak 2,5 percentný.

Ak sa ale na vývoj cien v priemysle pozrieme z dlhodobejšej perspektívy, potom tento rok v auguste boli v eurozóne vyššie len o necelých 15 percent oproti roku 2015. To je dané do značnej miery tým, že vlani po prepuknutí pandémie došlo k výraznému poklesu cien v priemysle a ku zlacňovaniu dochádzalo tiež v priebehu jari 2016.

6 KOMENTÁŘE

  1. […] „Jadrové elektrárne potrebujeme pravidelne. Rovnako tak plynové potrubie z juhu Európy na juh Nemecka. Musíme sa pozerať na možnosti frankovania, “ povedal Söder s odkazom na veľké zásoby bridličnato glynu v Európe. Tak nemecko zrejme prehodnocuje rýchlosť svojho príklonu k obnoviteľným zdrojom energie. […]

Comments are closed.