Inflácia v eurozóne sa zrýchlila. Blíži sa k jedenástim percentám

Ročná miera inflácie cien v krajinách eurozóny sa v októbri opäť zvýšila. Geografická štruktúra inflácie sa však mení. V súčasnosti sa začala presúvať z východnej časti eurozóny do starých členských štátov EÚ.

Inflace

Ceny vzrástli o 1,5 percenta

Podľa predbežného odhadu Eurostatu dosiahla ročná miera inflácie v októbri 10,7 %. To je o 0,8 percentuálneho bodu viac ako v septembri. Medzimesačne ceny vzrástli o relatívne vysokých 1,5 %. Na čele rastu cien zostala energia, ktorá medziročne vzrástla o takmer 42 %. Výrazne vzrástli aj ceny potravín.

Najvyššia inflácia je v Pobaltí

Nemali by sme sa však nechať zmiasť relatívne prijateľným údajom za eurozónu ako celok. Za priemerným údajom 10,7 % sa skrývajú značné rozdiely. Inflácii stále dominujú pobaltské štáty s infláciou nad 20 %. Rast cien sa však spomaľuje a presúva sa na západ. Najväčší nárast inflácie zaznamenali Taliansko (z 9,4 % na 12,8 %), Belgicko a Nemecko.

Holandsko už druhý mesiac po sebe čelí inflácii blízkej 17 %. Zároveň sa znižuje počet krajín s jednocifernou ročnou infláciou. Najnižšou mierou rastu cien sa mohlo pochváliť Francúzsko (7,1), zatiaľ čo najrýchlejšie rástli ceny v Estónsku (22,4).

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno