Rast mzdových nákladov v USA sa spomaľuje. A spolu s ním aj inflačné tlaky

USA vlajka

Mzdové náklady sú jedným z kľúčových faktorov ovplyvňujúcich budúcu infláciu. Ak by totiž mzdy v súčasnosti rástli podobným tempom ako ceny, návrat k nízkej dvojpercentnej inflácii by trval oveľa dlhšie.

Pokles mzdových nákladov

Ministerstvo práce USA zverejnilo najnovšie štatistiky o mzdových nákladoch. Tie sa v treťom štvrťroku medzištvrťročne zvýšili o 1,2 %, čo predstavuje mierny pokles oproti predchádzajúcemu štvrťroku. Medziročný rast sa tiež spomalil z 5,1 % v druhom štvrťroku na rovných päť percent v treťom štvrťroku.

Fed by mohol znížiť tempo zvyšovania úrokových sadzieb

Práve vývoj mzdových nákladov je jedným z najsledovanejších ukazovateľov zo strany tvorcov hospodárskej politiky. V súčasnosti je pravdepodobne najzaujímavejšia pre členov Federálneho rezervného systému, ktorí rozhodujú o nastavení menovej politiky alebo úrokových sadzieb. Najbližšie menovopolitické zasadnutie sa uskutoční na samom začiatku novembra a všeobecne sa očakáva, že Fed opäť zvýši sadzby o 0,75 percentuálneho bodu. Aktuálne údaje o mzdových nákladoch však dávajú nádej, že Fed by už na decembrovom zasadaní mohol zvyšovať úrokové sadzby oveľa miernejším tempom.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno