Čínske banky predávajú doláre na podporu domácej meny. Jüan sa znehodnotil rekordným tempom

Čínsky jüan v posledných dňoch čelil pomerne masívnemu výpredaju.

Hlavné čínske štátne banky počas stredajšieho obchodovania intervenovali v prospech domácej meny. Kurz jüanu je najslabší od decembra 2007. Môže to byť jeden z dôsledkov znovuzvolenia Si Ťin-pchinga do čela komunistickej strany.

Vplyv meny na kongres Komunistickej strany Číny

Čínsky jüan v posledných dňoch čelil pomerne masívnemu výpredaju. Hoci čínska ekonomika v treťom štvrťroku rástla viac, ako sa očakávalo, investorov zrejme negatívne ovplyvnil výsledok zjazdu Komunistickej strany Číny, na ktorom bol do vedenia krajiny opätovne zvolený súčasný prezident a generálny tajomník Si Ťin-pching.

Negatívne vzťahy medzi Čínou a Spojenými štátmi

Investori sa obávajú, že dôjde k sprísneniu čínskeho režimu a pokračovaniu akejsi obchodnej vojny medzi Čínou a Spojenými štátmi. K znehodnoteniu jenu nepochybne prispela aj sprísňujúca politika americkej centrálnej banky. Tá má navyše budúci týždeň zasadnúť a rozhodnúť o ďalšom nastavení úrokových sadzieb, ktoré pravdepodobne opäť prudko vzrastú.

Čínske štátne banky preto v stredu masívne predávali americké doláre, za ktoré nakupovali domácu menu. Jüan sa odrazil od svojho 15-ročného minima a mierne posilnil na úroveň pod 7,30 jüanu za dolár.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno