Čína má problém s platbou Rusku za uhlie. Ponúkla mu jüany

Kvôli odstrihnutiu niektorých ruských bánk od medzinárodného platobného systému SWIFT začína viaznuť vývoz ruských energetických komodít. Odberatelia riešia, ako zaplatiť Rusku za uhlie.

Kvôli odstrihnutiu niektorých ruských bánk od medzinárodného platobného systému SWIFT začína viaznuť vývoz ruských energetických komodít.

Jedným z nich je Čína, ktorá kvôli problémom s financovaním dovozu ruského uhlia obmedzuje jeho dovoz. Kvôli vplyvu protiruských sankcií, najmä odpojenie niektorých ruských bánk od platobného systému SWIFT, nemajú ako za uhlie zaplatiť. Obchod medzi oboma krajinami totiž väčšinou prebieha v dolároch.

Čína je navyše najväčším odberateľom ruského uhlia, vlani ho v Rusku nakúpila vyše 50 miliónov ton za necelých 7,5 miliardy dolárov. Rusko zaisťuje dlhodobo asi 15 percent dovozu uhlia do Číny, najvýznamnejším dodávateľom uhlia najľudnatejšej krajiny sveta je Indonézia.

„Väčšina bánk prestala po odpojení od SWIFT vydávať akreditívy a keďže sú takmer všetky zmluvy denominované v dolároch, nemáme iný spôsob, ako platbu vykonať,” uviedol pre agentúru Reuters čínsky obchodník s ruským uhlím.

Ďalší obchodníci ponúkli ruským dodávateľom platbu v čínskych jüanoch. Podľa agentúry Reuters ale zatiaľ čakajú na odpoveď od svojich ruských náprotivkov.

5 KOMENTÁŘE

  1. […] Čína napríklad skrátila karanténu na zahraničných turistov na polovicu, čo je silný signál pre cestovný ruch a najmä pre letecký priemysel, že najľudnatejšia krajina sveta bude v nadchádzajúcom vrchole turistickej sezóny atraktívnym cieľom v oblasti cestovného ruchu. To okrem iného značí rast dopytu po leteckom palive, a teda po rope. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno