Čínska ekonomika stráca dych kvôli koronavírusu. Klesli tržby obchodníkov aj priemyselná výroba

Pokles maloobchodných tržieb aj priemyselnej produkcie sú neklamným znamením, že ekonomická aktivita v Číne spomaľuje. Na vine sú prísne protiepidemické opatrenia, ktoré úrady zaviedli v najľudnatejších mestách.

Čínska ekonomika stráca dych kvôli koronavírusu. Klesli tržby obchodníkov aj priemyselná výroba

Situácia sa opakuje

Aprílové maloobchodné tržby v Číne medziročne klesli o 11,1 percenta, čo je najhlbší prepad od marca 2020, kedy sa v Číne naplno rozvinula epidémia koronavírusu a boli prijaté prvé prísne protiepidemické opatrenia. Po dvoch rokoch sa tak situácia opakuje, pretože koronavírus sa pred časom začal znova šíriť najmä vo veľkých čínskych mestách.

Najhorší výsledok od pandémie

Poklesla aj priemyselná produkcia, a to medziročne o 2,9 percenta. Aj v tomto prípade ide o najhorší výsledok od doby, keď Čínu začala sužovať epidémia koronavírusu. „Epidémia mala v apríli pomerne veľký negatívny vplyv na ekonomickú aktivitu, ale ide o vplyv krátkodobého charakteru,“ verí Fu Linghui z Čínskeho štatistického úradu.

Z hľadiska maloobchodných tržieb medzi najpostihnutejšie oblasti patrí predaj automobilov, ktorý sa v apríli medziročne znížil o 47,6 percenta. Takmer o štvrtinu sa znížili tržby firiem v cateringových službách, o takmer 47 percent prepadol predaj realít.

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno