Hodnotenie úspešnosti boja proti pandémii koronavírusu je možné podľa rôznych hľadísk. Dá sa merať počtom úmrtí na covid, dobou trvania uzavretia škôl, ale aj skrze dopady na hospodárstvo konkrétnej krajiny. A práve z posledne menovaného pohľadu pandémiu najlepšie z krajín OECD zvládlo Dánsko. Sú o tom presvedčení analytici časopisu The Economist.

Dánsko totiž, zdá sa, dokázalo nájsť optimálnu kombináciu hospodárskeho rastu, zvýšenie dlhu, príjmov domácností alebo zmeny objemu investícií. Dánske hospodárstvo totiž už v treťom štvrťroku minulého roka o viac ako dve percentá prekonalo svoj výkon z tretieho kvartálu roku 2019, keď nový typ koronavírusu sotva poznali v Číne.

Počas spomínaných dvoch rokov v Dánsku tiež vzrástli investície o 12,1 percenta, čo je najviac zo všetkých krajín OECD. Súčasne sa o 3,4 percenta zvýšili príjmy domácností, a to všetko pri náraste verejného dlhu iba o 3,5 percentuálneho bodu. Ako druhé najlepšie vychádza z porovnania Slovinsko, najhoršie potom Španielsko.

4 KOMENTÁŘE

  1. […] V podobnom duchu sa vyjadrujú aj ďalší experti či biznismeni, ktorí stále pociťujú dopady pandémie koronavírusu na medzinárodný obchodný systém. Podľa zástupcov nemeckej rejdarskej spoločnosti Hapag Lloyd síce isté náznaky uvoľňovania napätia existujú, otázkou vraj ale je, „ako dlho potrvá návrat k spoľahlivým schémam dodávok obvyklých pred pandémiou“. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno