Približne polovica z celkového objemu skvapalneného zemného plynu, ktorý v decembri Spojené štáty americké vyviezli, smerovala do Európy. Predtým to bolo len asi 37 percent. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila americká Energetická informačná administratíva.

Za rekordnými objemami dovozu amerického skvapalneného zemného plynu do Európy stojí napätá situácia na európskom trhu. Ceny zemného plynu sa pred koncom minulého roka dostali na vôbec najvyššie úrovne v histórii a pomohli ich schladiť práve dovozy LNG zo Spojených štátov. Lenže v posledných dňoch sa trend opäť otočil a plyn na európskom trhu začal znova zdražovať.

Spojené štáty sú zatiaľ schopné vysoký európsky dopyt uspokojovať, pretože na ich trhu došlo k presne opačnému javu, kedy ponuka plynu asi o desatinu prevyšovala dopyt po ňom. Je samozrejme otázkou, ako dlho môže takáto situácia trvať, kým aj cena amerického plynu začne rásť. Do hry navyše vstupuje Ázia, kde sú ceny plynu ešte o niečo vyššie ako v Európe, čo môže USA motivovať k jeho vývozu práve do Ázie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno