Čínsky vývoz a dovoz neočakávane klesli. Riziko globálnej recesie sa zvýšilo

Októbrové údaje o čínskom zahraničnom obchode odborníkov prekvapili. Objem vývozu aj dovozu neočakávane klesol. V prípade dovozu ide o prvý pokles od mája 2020, čo ekonómovia považujú za neklamný znak blížiacej sa globálnej recesie.

export, import, dovoz, vývoz

Čínsky vývoz je najhorší od začiatku pandémie

Hoci objem čínskeho vývozu v októbri medziročne klesol o nepatrných 0,3 %, v porovnaní so septembrovým rastom o 5,7 % ide o veľmi slabý výsledok. Okrem toho analytici očakávali, že vývoz v októbri vzrastie o viac ako štyri percentá. Ide o najhoršie údaje o čínskom vývoze od mája 2020, keď sa krajina nachádzala uprostred protivládnej blokády.

Negatívne prekvapil aj dovoz

Dovoz skončil ešte horšie. Jeho objem medziročne klesol o 0,7 %. Hoci je to dobrá správa pre čínsku obchodnú bilanciu, z hľadiska svetového obchodu je to negatívne prekvapenie. Neočakávaný pokles čínskeho dovozu znamená, že čínsky dopyt po svetovom tovare sa oslabuje. A ak bude tento trend pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch, svet pravdepodobne nevyhnutne zamieri do recesie. Výsledok čínskeho dovozu je najhorší od augusta 2020.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno