Spojené štáty zavádzajú nové pravidlá pre vývoz čipov. Chcú spomaliť rozvoj Číny

Administratíva Joea Bidena vydala v piatok rozsiahly súbor vývozných obmedzení, ktorých cieľom je odrezať Čínu od čipov vyrábaných kdekoľvek na svete pomocou amerického zariadenia.

Spojené štáty zavádzajú nové pravidlá pre vývoz čipov. Chcú spomaliť rozvoj Číny

Nová obchodná vojna s Čínou

S trochou nadsázky by sa dalo povedať, že Spojené štáty vstúpili do novej fázy obchodnej vojny s Čínou. Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena vydala nové pravidlá na obmedzenie dostupnosti vyspelých technológií z Číny.

Kontroly vývozu sa majú vzťahovať na čipy, ktoré boli vyrobené pomocou amerického zariadenia, bez ohľadu na to, kde boli vyrobené. USA sa tak snažia spomaliť technologický a vojenský rozvoj Číny.

Spojenci USA sú dôležití

Američania sa domnievajú, že takéto opatrenie, najtvrdšie svojho druhu za posledné desaťročia, by mohlo Čínu vrátiť o niekoľko rokov späť. Kritici však tvrdia, že ak podobné obmedzenia nezavedú aj americkí spojenci, ohlásené opatrenia sa minú účinkom.

„Rozsah pravidiel a ich potenciálny vplyv sú síce ohromujúce, ale diabol sa bude samozrejme skrývať v detailoch podmienok, za ktorých sa obmedzenia zavedú,“ upozornil Eric Sayers, expert na obrannú politiku z American Enterprise Institute, agentúru Reuters.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno