Európa nevyhnutne smeruje do recesie. Podľa odhadov odborníkov sa tomu nevyhne ani Nemecko

Hospodárstvo Európskej únie takmer určite vstupuje do recesie. Väčšina odborníkov oslovených agentúrou Reuters je o tom presvedčená. Ani Nemecko sa pravdepodobne nevyhne hospodárskemu poklesu.

Hospodárstvo Európskej únie takmer určite vstupuje do recesie. Väčšina odborníkov oslovených agentúrou Reuters je o tom presvedčená.

Hospodárstvo Európskej únie v recesii

Rastúce životné náklady, okrem iného v dôsledku zvyšovania cien energií alebo zvyšovania úrokových sadzieb. To sú hlavné dôvody, prečo sa hospodárstvo Európskej únie prepadá do recesie. „Príchod recesie naznačuje aj vývoj indexu nákupných manažérov (PMI). Recesia sa dotýka aj najväčšej európskej ekonomiky, Nemecka,“ uviedol pre agentúru Reuters Peter Schaffrik, analytik Royal Bank of Canada.

Rastúce ceny energie

Správa o nemeckej recesii znie prekvapivo, najmä po tom, čo spolková vláda schválila balík v hodnote 65 miliárd eur na podporu domácností a podnikov, ktoré čelia prudkému nárastu cien energií. „Balíček prispeje len málo k tomu, aby sa zmenila skutočnosť, že Nemecko na jeseň s veľkou pravdepodobnosťou upadne do recesie,“ povedal agentúre Reuters Jörg Krämer, hlavný ekonóm bankového domu Commerzbank.

Odborníci poukazujú najmä na skutočnosť, že Nemecko sa na niekoľko desaťročí stalo čistým dovozcom, najmä z dôvodu rastúcich cien plynu. Aj to je podľa nich signál, že nemeckému hospodárstvu sa nedarí.

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno