Nemecký štát je o krok bližšie k prevzatiu dovozcu plynu Uniper

Dovozca zemného plynu do Nemecka, spoločnosť Uniper, má už dlhší čas problémy. Energetická kríza, a najmä rastúce ceny komodít, s ktorými obchoduje, ju priviedli do problémov. Uniper pravdepodobne smeruje k prevzatiu federálnou vládou.

Nemecký štát je o krok bližšie k prevzatiu dovozcu plynu Uniper

Prevzatie 78 % spoločnosti Uniper

Nemecký štát je pripravený prevziať 78 % podiel v spoločnosti Uniper a vložiť do nej ďalších 8 miliárd eur. Očakáva sa, že celkový podiel federálnej vlády v spoločnosti Uniper dosiahne až 90 %, uviedla agentúra Reuters.

Spoločnosť Uniper potvrdila, že dokončuje rokovania so spolkovou vládou o finančnej injekcii a „na oplátku vláda získa významný väčšinový podiel v spoločnosti Uniper“. Obe strany sa však ešte nedohodli na konečnej dohode. Celková pomoc hlavnému nemeckému dovozcovi plynu sa odhaduje na najmenej 29 miliárd eur.

Problémy s ruským gigantom Gazprom

Spoločnosť Uniper sa dostala do problémov po tom, ako ruský plynárenský gigant Gazprom začal obmedzovať dodávky plynu do Európy, najmä do Nemecka, čím de facto porušil dohodnuté zmluvy. Spoločnosť Uniper musela nakupovať plyn na spotovom trhu, aby splnila svoje záväzky. Finančné vyčerpanie spoločnosti Uniper však spôsobila prudko rastúca cena plynu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno