Putinova mobilizácia otriasa trhmi. Ropa rastie, zlato získava späť stratené pozície

Akcie klesli, ropa a zlato zamierili nahor. Také boli bezprostredné reakcie trhov na prejav ruského prezidenta Vladimira Putina, v ktorom okrem iného vyhlásil čiastočnú mobilizáciu v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

zlato

Európske akcie v červených číslach

Putinovo oznámenie o čiastočnej mobilizácii najprv poslalo európske akcie do červených čísel. Neskôr počas dňa však hlavné európske akciové indexy svoje straty zmazali. Paneurópsky index Stoxx 600 v stredu krátko popoludní prekonal utorkovú zatváraciu úroveň, keď bol silnejší o takmer pol percenta. Ostatné európske burzy si viedli podobne.

Na Putinov prejav reagovala aj ropa, ktorej cena spočiatku rástla, aby neskôr počas stredajšieho obchodovania opäť klesla. Napriek tomu sa jej cena po zvyšok dňa pohybovala nad utorkovou zatváracou úrovňou, t. j. nad 91 USD za barel v prípade ropy Brent.

Cena zlata stúpa

Zlato, na ktoré investori tradične vsádzajú v časoch neistoty, tiež zamierilo nahor. Jeho cena sa zvýšila o 0,57 %. Podľa analytikov je možné, že trojská unca sa tento rok bude obchodovať dokonca za 1 800 USD, kde sa zlato naposledy nachádzalo koncom júla tohto roka. Na tom vraj závisí aj americký Federálny rezervný systém.

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno