Americký dolár poslal euro na nové 20-ročné minimum. Bank of Japan zachraňuje jen

Krátko po tom, ako Federálny rezervný systém oznámil tretie zvýšenie sadzieb o 0,75 percentuálneho bodu v rade, začal americký dolár prudko posilňovať. Prelomila paritu voči euru, čím jednotná európska mena klesla na nové 20-ročné minimum.

Krátko po tom, ako Federálny rezervný systém oznámil tretie zvýšenie sadzieb o 0,75 percentuálneho bodu v rade, začal americký dolár prudko posilňovať.

Euro na najslabšej úrovni od zavedenia jeho bezhotovostnej formy

Po zvýšení základnej úrokovej sadzby Fedu sa tak jedno euro obchodovalo za približne 0,98 USD, čo je v podstate najslabšia úroveň eura od jeho zavedenia v bezhotovostnej forme v roku 1999. Dolár však posilnil aj voči ostatným hlavným menám. Napríklad britská libra oslabila na nové 37-ročné minimum voči doláru a japonský jen prelomil hranicu 145 jenov za dolár.

Bank of Japan začala intervenovať

Keďže sa Bank of Japan už nechcela ďalej pozerať na takú slabú menu, začala intervenovať na podporu jenu. Bank of Japan dokázala počas štvrtka posunúť kurz jenu späť na oveľa silnejšiu úroveň, až na 142 jenov za dolár.

Zvýšenie úrokových sadzieb Federálneho rezervného systému vyvolalo určitú reťazovú reakciu aj v ďalších významných centrálnych bankách. Úrokové sadzby zvýšili aj Bank of England, Národná banka Švajčiarska a nórska Norges Bank.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno