Americký Federálny rezervný systém zvýšil úrokové sadzby. A výrazne v súlade s očakávaniami

Federálny rezervný systém podnikol ďalší rozhodný krok proti inflácii, ktorá je v Spojených štátoch najvyššia za posledných 40 rokov. Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu jednomyseľne odhlasoval zvýšenie základnej úrokovej sadzby o 0,75 percentuálneho bodu.

Federálny rezervný systém podnikol ďalší rozhodný krok proti inflácii, ktorá je v Spojených štátoch najvyššia za posledných 40 rokov.

Zvyšovanie základných úrokových sadzieb

Inflácia zostáva zvýšená v dôsledku nerovnováhy medzi dopytom a ponukou spôsobenej pandémiou, vyšších cien potravín a energií a širších cenových tlakov,“ uviedol Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC), ktorý v rámci Fedu rozhoduje o nastavení úrokových sadzieb. A zvýšil základnú sadzbu na 2,25 až 2,5 %, čo predstavuje zvýšenie o 0,75 percentuálneho bodu, ako očakávala väčšina odborníkov.

Trh v USA zostáva silný

Referenčná úroková sadzba je v súčasnosti na úrovni, ktorú väčšina členov Rady guvernérov Federálneho rezervného systému považuje za neutrálnu. Teda takú, ktorú nemožno stotožniť ani s expanzívnou, ani s reštriktívnou menovou politikou. Vzhľadom na okolnosti je však rýchle zvyšovanie úrokových sadzieb jednoznačne reštriktívne, čo sa podľa Fedu už prejavuje v niektorých makroekonomických ukazovateľoch. Fed však konštatoval, že trh práce v USA je naďalej veľmi silný.

8 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno