Americká centrálna banka by mohla vo februári výrazne spomaliť tempo zvyšovania sadzieb

Po niekoľkých zvýšeniach úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou o 0,75 a neskôr o 0,5 percentuálneho bodu by spomalenie mohlo prísť už vo februári. Naznačila to riaditeľka pobočky Fedu v San Franciscu Mary Dalyová.

Americký dolár naďalej posilňuje. Investori veria, že Fed v budúcom roku zvýši sadzby na päť percent

FOMC by mohol spomaliť zvyšovanie úrokových sadzieb

Prezidentka pobočky Federálneho rezervného systému v San Franciscu Mary Dalyová sa domnieva, že Federálny výbor pre operácie na voľnom trhu (FOMC) by mohol na svojom najbližšom menovopolitickom zasadnutí na prelome januára a februára nečakane spomaliť zvyšovanie úrokových sadzieb.

Podľa Dalyovej je v hre buď zvýšenie o 0,5, alebo len o 0,25 percentuálneho bodu. „Môžem vám predložiť argumenty pre obe možnosti,“ povedala Dalyová v rozhovore pre denník The Wall Street Journal. Fed by podľa nej mal infláciu znižovať čo najjemnejšie. Takýto spôsob však podľa Dalyovej bude možný len vtedy, ak by už nedochádzalo k uvoľňovaniu inflačných očakávaní smerom nahor.

Dalyová sa však domnieva, že základná úroková sadzba sa bude musieť zvýšiť na 5 až 5,25 % zo súčasných 4,25 až 4,5 %. A na tejto vysokej úrovni bude musieť zostať dovtedy, kým inflácia neklesne späť k dvojpercentnému cieľu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno