Vo Venezuele rastie riziko návratu hyperinflácie. Rast cien sa opäť zrýchľuje

Medzimesačná miera inflácie vo Venezuele v decembri prudko vzrástla. Podľa venezuelských nezávislých ekonómov riziko návratu hyperinflácie do krajiny výrazne rastie. Okrem toho venezuelská centrálna banka od októbra nezverejnila mieru rastu spotrebiteľských cien.

Venezuela

Inflácia v decembri vzrástla o 37,2 %

Cenová hladina vo Venezuele sa v decembri medzimesačne zvýšila o 37,2 %. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila skupina mimovládnych ekonómov s názvom Venezuelan Finance Observatory. Oficiálne úrady (venezuelská centrálna banka) naposledy informovali o inflácii v októbri minulého roka. Vtedy ceny medziročne vzrástli o 155 percent.

Nárast je spôsobený uvoľnením menovej a fiškálnej politiky

Na medzimesačnej báze sa venezuelská inflácia pohybovala v jednocifernom pásme deväť mesiacov po sebe, až do decembra. Krajina za to vďačila reštriktívnej menovej a fiškálnej politike, ktorá okrem iného spočívala vo fixácii výmenného kurzu domácej meny alebo v obmedzení verejných výdavkov vrátane zvyšovania daní.

Od novembra sa však táto politika uvoľnila, čo viedlo k prudkému nárastu inflácie. Podľa uvedenej skupiny ekonómov decembrová medziročná inflácia pravdepodobne vzrástla nad 305 %. Riziko opätovnej hyperinflácie v krajine sa tak výrazne zvýšilo.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno