Euro vymazáva straty voči doláru. Pomohla mu nižšia inflácia vo Francúzsku

Zatiaľ čo na začiatku nového roka americký dolár drvil euro, v polovici týždňa sa karta obrátila. Euro voči doláru posilnilo.

Zatiaľ čo na začiatku nového roka americký dolár drvil euro, v polovici týždňa sa karta obrátila. Euro voči doláru posilnilo v dôsledku priaznivých údajov o inflácii vo Francúzsku. Sprísňovanie menovej politiky v eurozóne by sa mohlo spomaliť.

Pokles francúzskej inflácie

Stredajšie obchodovanie na eurodolárovom trhu ovplyvnili pozitívne správy z Francúzska. Inflácia tam v decembri neočakávane klesla pod sedem percent v medziročnom porovnaní. Na pozitívnom prekvapení sa podieľali ceny energií, ktoré spomalili svoj medziročný rast. Francúzsko sa tak stalo druhou významnou ekonomikou (po Nemecku), v ktorej sa inflácia vyvíjala lepšie, ako sa očakávalo.

Bude politika ECB miernejšia?

Pozitívne inflačné prekvapenie sa tak okamžite prejavilo v kurze eura, ktoré voči doláru zmazalo predchádzajúce straty a posilnilo o 0,82 %. Trhy totiž veria, že takýto inflačný vývoj by mohol spôsobiť spomalenie tempa sprísňovania menovej politiky zo strany Európskej centrálnej banky.

Optimizmus však niektorí experti miernia. “ Máme za sebou len niekoľko obchodných dní nového roka, takže súčasný vývoj nemožno preceňovať. Faktom však je, že inflácia v niektorých krajinách eurozóny klesá rýchlejšie, než sa očakávalo,“ povedal Michael Brown, analytik spoločnosti TraderX, pre agentúru Reuters.

7 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno