Inflácia, recesia a finančná výkonnosť podnikov. Hlavné faktory, ktoré ovplyvnia akciové trhy v roku 2023

Akciové trhy, a to nielen v Spojených štátoch, majú za sebou najhorší rok od finančnej krízy v roku 2008. V skutočnosti odpísali približne 20 % za celý rok 2022, pričom technologické tituly klesli ešte viac. Čo ovplyvní akciové trhy v nadchádzajúcom roku?

Akciové trhy, a to nielen v Spojených štátoch, majú za sebou najhorší rok od finančnej krízy v roku 2008.

Recesia, alebo len spomalenie?

Podľa odborníkov bude rozhodujúce, či sa hospodárstvo USA prepadne do recesie, alebo dôjde len k spomaleniu hospodárskeho rastu. História totiž ukazuje, že žiadny medvedí trh sa neodrazil od dna skôr, ako sa začala recesia. A ak dôjde k recesii, pokles akciového trhu bude pravdepodobne pokračovať.

Závislosť od inflácie

Vývoj inflácie s tým priamo súvisí. Hoci v Spojených štátoch pravdepodobne dosiahla svoj vrchol, stále jej chýba mnoho percentuálnych bodov, aby sa vrátila na cieľovú úroveň dvoch percent. A ak inflácia rozhodne neklesne, Fed bude pravdepodobne pokračovať v uťahovaní skrutiek menovej politiky, čo bude opäť hrať proti akciovým trhom.

Základy sa tak môžu stať istou spásou. Teda finančné výsledky konkrétnych spoločností, na ktoré budú investori reagovať. Je však otázne, či sa podnikom bude dariť, ak sa hospodárstvo dostane do recesie.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno