Kremeľ v reakcii na obmedzenie cien zakázal vývoz ruskej ropy do EÚ a krajín G7

Od februára budúceho roka Rusko prestane vyvážať ropu do Európskej únie a krajín G7. Ruský prezident Vladimir Putin vydal dekrét, na základe ktorého Ruská federácia prijme odvetné opatrenia za cenový strop, ktorý na ruskú ropu uvalili spomínané krajiny.

Od februára budúceho roka Rusko prestane vyvážať ropu do Európskej únie a krajín G7.

Embargo na 5 mesiacov

Vývozné embargo zo strany Ruska bude zatiaľ platiť päť mesiacov. Odvetné opatrenie Kremľa prichádza po tom, ako sa Európska únia a skupina siedmich ekonomicky najsilnejších krajín sveta (G7) dohodli na zavedení cenového stropu na ruskú ropu. Strop je stanovený na 60 USD za barel, čo je síce podobná cena, za akú Rusko v súčasnosti vyváža ropu, ale podstatne nižšia, než za akú Rusko predávalo svoju ropu počas väčšiny roka 2022.

Prehlbovanie ruského deficitu

Ruský minister financií Anton Siluanov už oznámil, že cenový strop pravdepodobne prehĺbi deficit ruského štátneho rozpočtu na rok 2023, ktorý sa zatiaľ predpokladá na úrovni dvoch percent HDP. Cieľom cenového stropu bolo práve obmedzenie príjmov Ruskej federácie z predaja ropy, čo by malo oslabiť jej schopnosť financovať vojenskú agresiu na Ukrajine. Svetová cena ropy Brent reagovala na Putinovo oznámenie prakticky bez zmeny a zostala stabilná na úrovni tesne pod 85 USD za barel.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno