Plyn na európskom trhu zlacňuje. Už teraz je lacnejší ako pred vpádom ruských vojsk na Ukrajinu

Cena zemného plynu na európskom trhu klesá. Kým na prelome augusta a septembra sa megawatthodina predávala za takmer 350 eur, v utorok to bolo menej ako 116 eur. Plyn zlacňuje takmer nepretržite už asi mesiac a pol.

Cena zemného plynu na európskom trhu klesá.

Zlacnenie zemného plynu spôsobilo niekoľko faktorov

Megawatthodina zemného plynu je na európskom trhu najlacnejšia od júna tohto roka. Prvýkrát od masívneho nárastu cien na úroveň pred inváziou ruských vojsk na Ukrajinu klesla aj cena. Zlacňovanie tejto dôležitej komodity spôsobuje niekoľko faktorov, z ktorých najdôležitejším je rastúca ponuka na európskom trhu.

Veľké množstvá LNG v Európe

Do Európy prichádza čoraz viac lodí so skvapalneným zemným plynom (LNG) na palube, čo zmierňuje obavy, že sa Európska únia odreže od ruského plynu. Okrem toho zohralo svoju úlohu aj doterajšie mierne jesenné počasie, keď sa teploty v mnohých častiach Európy vyšplhali nad 20 stupňov Celzia.

A podľa niektorých odborníkov bude cena plynu naďalej klesať. „Zemný plyn bude pravdepodobne aj naďalej zlacňovať, keďže prúdi do Európy, a stále budú prichádzať lode so skvapalneným zemným plynom,“ uviedli pre agentúru Bloomberg analytici spoločnosti Alfa Energy. Svoju úlohu zohráva aj rastúca kapacita zásobníkov zemného plynu v Európskej únii, ktorá prekročila hranicu 90 %.

4 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno