Zbrojárske firmy v strednej a východnej Európe zažívajú boom. Pomáha im vojna na Ukrajine

Zbraňový priemysel v strednej a východnej Európe je na vzostupe. Výrobcovia všetkých druhov zbraní profitujú z toho, že ich vlády posielajú na Ukrajinu materiálnu pomoc a potrebujú obnoviť vlastné sklady. Rozmach zbrojárstva sa týka najmä poľských a českých spoločností.

Výrobcovia zbraní v strednej a východnej Európe zažívajú najväčší rozmach od konca studenej vojny.

Pomoc Ukrajine

Výrobcovia zbraní v strednej a východnej Európe zažívajú najväčší rozmach od konca studenej vojny. Je to dôsledok vojny na Ukrajine a pomoci, ktorú krajiny strednej a východnej Európy posielajú ukrajinskej armáde.

Ale nielen to. Jednotlivé štáty si uvedomujú, že je potrebné zvýšiť výdavky na obranu, keďže armáda bola v posledných rokoch zanedbávaným aspektom verejných financií. Ochota zvýšiť vojenské výdavky potom predstavuje príležitosť pre zbrojárske spoločnosti expandovať na zahraničné trhy.

Poľsko ako hlavný výrobca zbraní

Poľsko je jedným z popredných výrobcov zbraní v postkomunistickom regióne. Štátna spoločnosť PGZ kontroluje 50 ďalších spoločností, ktoré vyrábajú zbrane a muníciu, od obrnených transportérov až po letecké systémy. Podľa agentúry Reuters však zbrojári z Českej republiky alebo Slovenska nezaostávajú.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno