Bratislava  – Slovensko pripravuje v súvislosti s Brexitom pilotný projekt, ktorým chce prilákať svojich občanov z Británie do vlasti. Priamo do Londýna budúci týždeň vycestujú zástupcovia slovenského vlády a zástupcovia firiem, ktorí Slovákom pracujúcim v Británii ponúknu niekoľko desiatok pracovných miest v oblasti informačných technológií (IT) a podnikových služieb.

„Pripravili sme projekt, ktorým chceme prilákať digitálne zručných ľudí. Británia je vhodná, pracuje tam niekoľko desiatok tisíc Slovákov,“ povedal dnes novinárom slovenských vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši.

Práve očakávaný Brexit by podľa Rašiho mohol pomôcť prilákať slovenských odborníkov späť do vlasti. Dodal, že mnoho Slovákov cíti neistotu ohľadom svojho ďalšieho pôsobenia v Británii (po odchode krajiny z EÚ). Raši uviedol, že platy Slovákov v zahraničí sú síce vo všeobecnosti vyššie ako na Slovensku, avšak v  krajine pod Tatrami sú nižšie životné náklady a firmy v oblasti IT a zdieľaných služieb ponúkajú odborníkom celkovo výhodné platové ohodnotenie a ďalšie zamestnanecké výhody.

Okrem IT odborníkov sa slovenský projekt v Británii zameria aj na ekonómov a účtovníkov. Na projekte sa okrem slovenských úradov podieľajú aj súkromné ​​firmy v oblasti informačných a komunikačných technológií. Slovenské úrady sú tiež pripravené pomôcť Slovákom s vybavovaním formalít pri sťahovaní späť do vlasti.

„Ponúkame im zaujímavé pracovné príležitosti. Slováci v zahraničí majú pravdepodobne perfektnú angličtinu a vedia tvrdo pracovať,“ uviedol viceprezident IT asociácie Slovenska Mário Lelovský. Dodal, že platy vo českých centrách zdieľaných služieb dosahujú 1800 eur mesačne, v IT sektore 2000 eur. To je výrazne viac než priemerná slovenská mzda.

Sektor podnikových služieb, ktorý klientom poskytuje rôzne poradenské služby vrátane účtovníctva a technickej podpory, zamestnáva na päťmiliónovom Slovensku cca 34.500 ľudí. Z hľadiska počtu zamestnancov je najväčšou slovenskou pobočku spoločnosť IBM.

Slovenská vláda spustila podobný program na podporu návratu expertov a odborníkov vrátane vedcov do vlasti aj v roku 2015. Napriek finančným stimulom však rozpočet projektu nebol vyčerpaný a nakoniec sa podarilo obsadiť len asi dve desiatky pracovných miest. Dôvodom nízkeho záujmu bola podľa odborníkov aj skutočnosť, že štát vtedy neponúkal žiadne konkrétne pozície.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno