India nahrádza výpadky exportu ukrajinského obilia. Jej vývozy mohutne rastú

Vojnový konflikt na Ukrajine ohrozuje stabilitu globálneho trhu s obilím. Ukrajina totiž patrí medzi najväčších exportérov obilnín, lenže kvôli prebiehajúcim bojom sa dá očakávať, že úroda v tomto aj budúcom roku bude výrazne nižšia.

Budova v Indii

Výpadky v dodávkach ukrajinského obilia na európsky, respektíve svetový trh môžu aspoň čiastočne nahradiť Indiu. Druhá najľudnatejšia krajina sveta v minulom fiškálnom roku vyviezla rekordných sedem miliónov ton obilia. V samotnom apríli predstavoval indický export obilnín 1,4 milióna ton, pričom v rovnakom mesiaci minulého roka to bolo len necelých 243-tisíc ton.

„V máji sa export indického obilia môže zvýšiť dokonca až na 1,5 milióna ton,“ uviedol pre agentúru Reuters jeden z dílerov nadnárodnej spoločnosti obchodujúcej s poľnohospodárskymi produktmi. Dodávky indického obilia dopĺňajú dopyt najmä z Ázie, Afriky a Stredného Východu, kam putovalo najmä putovalo z Ukrajiny.

Obilniny sú čoraz drahšie

Rastúci dopyt po obilí, respektíve jeho nedostatok na globálnom trhu, ženie nahor aj ceny obilia. Tie sa medziročne zvýšili o viac ako 40 percent, v porovnaní s rokom 2020 sú ale takmer na dvojnásobku.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno