Globálne akcie sa ocitli pod predajným tlakom. Burza v Hongkongu odpísala skoro 4 percentá

Tokio, Hongkong, Frankfurt, Londýn alebo New York. Takmer všetky významné svetové akciové burzy vstúpili do nového obchodného týždňa dramatickým poklesom.

Americké akcie

Investori sa obávajú inflácie a ďalšieho sprísňovania menovej politiky.

Hlavný index newyorskej burzy S&P 500 stratil počas pondelkového obchodovania takmer tri percentá svojej hodnoty. V ešte väčšej defenzíve sa ocitol technologický index Nasdaq, ktorý klesol skoro o štyri percentá v porovnaní s piatkovou zatváracou hodnotou.

Udržala sa len jedna burza

Newyorská burza sa však len zviezla na vlne výpredajov, ktorá sa už predtým prehnala Áziou aj Európou. Z významných globálnych akciových búrz sa v kladnom teritóriu udržala iba Šanghajská, ktorej súhrnný index spevnil o 0,09 percenta.

Z Ázie sa najhlbšie prepadol Hongkong, ktorého index Hang Seng stratil takmer štyri percentá.

Evropské burzy

Zlá nálada sa potom preliala aj do Európy, kde skoro všetky burzy skončili v červených číslach. Najväčší prepad zaznamenal paneurópsky index Stoxx 600, ktorý oslabil o 2,9 percenta.

Trhy reagujú na pokračujú vojnu na Ukrajine, protiepidemické opatrenia v Číne alebo na očakávania ďalšieho zvyšovania úrokových sadzieb. Experti nevylučujú, že na akciové trhy dorazia ďalšie výpredaje.

1 komentář

Comments are closed.