Emisie skleníkových plynov v EÚ sa zvýšili. Stále však pod úrovňou spred obdobia Kovid

Členské štáty Európskej únie vypustili v prvom štvrťroku tohto roka 1,029 miliardy ton ekvivalentu oxidu uhličitého. To je o šesť percent viac ako v rovnakom období minulého roka, ale menej ako v prvom štvrťroku 2019.

Členské štáty Európskej únie vypustili v prvom štvrťroku tohto roka 1,029 miliardy ton ekvivalentu oxidu uhličitého. To je o šesť percent viac.

Bulharsko vypustilo najviac skleníkových plynov

Najväčší nárast emisií skleníkových plynov zaznamenalo Bulharsko, a to približne o 38 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Naopak, k najmenšiemu nárastu emisií došlo v Luxembursku, a to o menej ako jedno percento. Podľa najnovších údajov Eurostatu však Fínsko a Holandsko zaznamenali dokonca medziročný pokles o jedno, resp. deväť percent.

Emisie v Európskej únii

Najväčší podiel na emisiách skleníkových plynov majú domácnosti, a to 24 %. Nasleduje energetický sektor s 21 percentami a výrobný priemysel s jednou pätinou. Podľa Eurostatu sa však emisie skleníkových plynov zvýšili vo všetkých sektoroch hospodárstva okrem domácností. V prvom štvrťroku tohto roka vypustili približne rovnaké množstvo emisií ako od januára do marca 2021. Vzhľadom na prebiehajúcu vojnu na Ukrajine niektoré krajiny EÚ zvažujú dočasné zvýšenie využívania uhlia s cieľom zmierniť vplyv energetickej krízy.

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno