Slovensko dá 317 miliónov eur na zelené programy, najviac dostanú oceliarne v USA

https://trade-info.sk/clanky/miera-inflacie-v-eu-klesla-v-aprili-na-81-co-je-najmenej-za-posledny-rok/

Slovensko podporí projekty troch spoločností na zníženie emisií skleníkových plynov sumou 317 mil. Najvyššie stimuly z ozdravného plánu, až 300 mil. eur (7 mld. Sk), dostane slovenská divízia americkej oceliarskej spoločnosti U. S. Steel na inštaláciu elektrických pecí pri výrobe ocele. Novinárom to dnes povedali minister životného prostredia Milan Chrenko a podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková.

Obrovské zníženie emisií

„Kritériá splnili tri spoločnosti, ktoré patria do kategórie najväčších znečisťovateľov na Slovensku. Slovensko prostredníctvom týchto projektov zníži svoje emisie o viac ako tri milióny ton ekvivalentu oxidu uhličitého ročne najneskôr do roku 2026. To je porovnateľné s množstvom emisií skleníkových plynov, ktoré vyprodukuje pol milióna Slovákov,“ povedal Chrenko.

Podľa ministra sa vďaka podporeným projektom zníži objem oxidu uhličitého vyprodukovaného podnikmi v krajine zapojenými do obchodovania s emisiami takmer o pätinu. Okrem košických hút U. S. Steel štát podporí aj ekologizáciu výroby sivého cementu v Danucem Slovensko a výroby tehál v spoločnosti Wienerberger Slovenské tehelne.

350 miliónov eur

Podľa Chreneka sa o financovanie dekarbonizačných projektov môžu uchádzať aj ďalšie spoločnosti v ďalšom podobnom programe, v ktorom štát rozdelí 350 miliónov eur (8,3 miliardy korún). Vašáková uviedla, že Slovensko vyčlení z ozdravného plánu na opatrenia v oblasti tzv. zelenej ekonomiky spolu viac ako 2,4 miliardy eur (56,8 miliardy korún).

Slovensko patrí medzi krajiny s nadpriemernou energetickou náročnosťou, hoci v minulosti už klesla. Priemyselná výroba a využívanie fosílnych palív v priemysle sa v roku 2018 podieľali na všetkých emisiách oxidu uhličitého na Slovensku 41 %, čo je najvyšší podiel spomedzi všetkých krajín EÚ.

zdroj: ČTK

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno