Miera nezamestnanosti v Nemecku zostala v máji na úrovni 5,6 percenta

nemecká vlajka

Podľa sezónne upravených údajov sa počet ľudí bez práce v Nemecku v máji zvýšil o 9 000 na 2,57 milióna, pričom miera nezamestnanosti zostala na úrovni 5,6 % ako v predchádzajúcich dvoch mesiacoch. Trh práce v najväčšej európskej ekonomike je stabilný, uviedol v dnešnej správe Spolkový úrad práce.

Stabilita trhu práce v Nemecku pri pomalom hospodárskom vývoji

„Napriek slabému hospodárskemu vývoju je trh práce vo všeobecnosti stabilný,“ uviedol Daniel Terzenbach z vedenia úradu práce.

Ak sa neberú do úvahy sezónne výkyvy, májová miera nezamestnanosti naopak klesla na 5,5 %, čo je o 0,2 percentuálneho bodu menej ako v apríli. Podľa tejto metodiky bolo v máji v Nemecku bez práce 2,54 milióna ľudí. To je o 284 000 viac ako v rovnakom období minulého roka. Podľa úradu to nie je spôsobené len dôsledkami vojny na Ukrajine, keďže Nemecko vlani prijalo viac ako milión ukrajinských utečencov. Aj bez započítania ukrajinských utečencov by bola nezamestnanosť medziročne vyššia.

Dopyt a ponuka pracovných miest v Nemecku v máji

Podľa najnovších údajov úrad práce od 1. do 24. mája zaevidoval približne 45 000 žiadostí o kurzarbeit, program ochrany pracovných miest. Tieto údaje sú však predbežné, keďže bilanciu skutočného využívania kurzarbeitu má úrad zatiaľ k dispozícii do konca marca, keď peniaze v rámci ochrannej schémy dostalo 133 000 zamestnancov. Počet prípadov využitia kurzarbeitu sa tak v marci znížil v porovnaní s februárom, keď toto opatrenie využilo 140 000 zamestnancov.

Dopyt po pracovnej sile zostáva vysoký, hoci od začiatku minulého leta citeľne klesol, uviedol úrad práce. Počet voľných pracovných miest, ktoré úrad práce evidoval v máji, bol 767 000. V medziročnom porovnaní je počet voľných pracovných miest nižší o 98 000.

Zdroj: ČTK

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno