Katar bude dodávať Nemecku skvapalnený zemný plyn od roku 2026 počas nasledujúcich 15 rokov. Spolkový minister hospodárstva Robert Habeck je s dohodou spokojný. Katar však nebude jedinou krajinou, z ktorej bude Nemecko odoberať LNG.

Nemecko trvá na svojom cieli

„Pätnásť rokov je skvelých. Nebol by som proti zmluve na 20 rokov alebo dlhšie,“ povedal novinárom spolkový minister hospodárstva Robert Habeck (Zelení). Habeck však pripomenul, že Nemecko stále trvá na svojom cieli stať sa do roku 2045 uhlíkovo neutrálnou krajinou. To si vyžiada obmedzenie spotreby plynu najneskôr od polovice 30. rokov tohto storočia.

Dodávky plynu z Kataru

QatarEnergy bude spolu so spoločnosťou ConocoPhillips dodávať do Nemecka dva milióny ton skvapalneného zemného plynu ročne. Dodávky by sa mali začať v roku 2026, pričom plyn sa bude prepravovať po mori do plánovaného terminálu LNG v Brunsbütteli, ktorý sa nachádza v ústí rieky Labe v Severnom mori. „Nemecko bude nakupovať plyn od krajín, ktoré ponúknu najvýhodnejšie podmienky. Katar je jednou z nich, ale nie jedinou,“ upresnil Habeck bez uvedenia ďalších podrobností o dohodnutej zmluve.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno