Turecká líra po Erdoganovom volebnom víťazstve klesla na rekordné minimum

turecká vlajka

Turecká líra dnes naďalej klesá a dnes ráno dosiahla ďalšie rekordné minimum voči doláru. Trh reaguje na volebné víťazstvo súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Líra začala obchodovanie na úrovni 20,05 líry, blízko piatkového minima, ktoré následne prelomila a klesla na 20,065 líry za dolár.

Pokles líry

Od začiatku roka líra oslabila o približne sedem percent a za posledných desať rokov stratila viac ako 90 percent svojej hodnoty. Turecká ekonomika sa zmieta v cykloch medzi rastom a poklesom, zápasí s obrovskou infláciou a menovou krízou.

Nedeľňajším volebným víťazstvom vstupuje Erdogan do tretieho desaťročia svojej vlády. Krajinu riadi autoritatívne a zasahuje do menovej politiky, na čo analytici opakovane upozorňovali. Urobil tak vo svojom víťaznom prejave v Ankare, v ktorom prisľúbil udržiavať nízke úrokové sadzby, čo podľa neho pomôže znížiť infláciu, ktorá v apríli v krajine dosahovala 44 %. Väčšina ekonómov tvrdí, že takýto krok je absurdný; namiesto toho je podľa nich potrebné úrokové sadzby zvýšiť, aby sa znížila inflácia.

Budúca analýza

Podľa analytika spoločnosti Purple Trading Petra Lajseka sa Erdoganovo víťazstvo vzdalo nádejí na otvorenie Turecka Západu a môže práve poškodiť líru. „Pred piatimi rokmi mala jedna turecká líra hodnotu piatich korún, teraz sú tieto meny prakticky v parite. Erdoganovo víťazstvo môže poslať tureckú líru ešte nižšie, dosť možno pod paritu s českou korunou,“ napísal Lajsek pre ČTK.

Lajsek očakáva v najbližších týždňoch ďalšie oslabovanie líry, čo by podľa neho mali využiť ľudia, ktorí sa chystajú do Turecka na dovolenku. Pod tlak sa pravdepodobne dostanú aj turecké akcie, myslí si analytik.

Zdroj: ČTK

1 komentář

  1. […] Líra sa dostala pod značný tlak po znovuzvolení súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana 28. mája. Oslabovala sa už pred voľbami, pričom dolár sa predával až za 20 lír. Ďalší pokles prišiel po voľbách, pričom od začiatku roka líra oslabila o viac ako 19 %. Dnes pred poludním sa dolár nachádzal na úrovni 22,98 líry. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno