Slovenská centrálna banka zvýšila výhľad hospodárskeho rastu a inflácie

Slovenská centrálna banka (NBS) mierne zlepšila svoj výhľad hospodárskeho rastu krajiny v tomto roku na 1,4 % v porovnaní s predchádzajúcim odhadom 1,3 %.

Slovenská centrálna banka (NBS) mierne zlepšila svoj výhľad hospodárskeho rastu krajiny v tomto roku na 1,4 % v porovnaní s predchádzajúcim odhadom 1,3 %. Zvýšila svoj odhad inflácie zostavený podľa medzinárodnej metodiky na 11 % z predchádzajúcich 10,5 %. Vyplýva to z novej prognózy, ktorú zverejnila NBS.

Miernejší HDP

V porovnaní s predchádzajúcim odhadom NBS tiež očakáva, že hrubý domáci produkt (HDP) Slovenska porastie v nasledujúcich dvoch rokoch o niečo rýchlejšie, pričom ekonomika by mala pridať viac ako tri percentá. V minulom roku sa HDP Slovenska zvýšil o 1,7 percenta.

„V tomto roku zostane hospodársky rast slabší, ťahaný len európskymi fondmi a čistým exportom. S klesajúcou infláciou sa v nasledujúcich rokoch očakáva aj väčší príspevok domáceho dopytu,“ uviedla NBS v komentári.

Ďalšie roky budú pokojné

Na roky 2024 a 2025 NBS znížila svoj výhľad inflácie, ktorá by sa mala vrátiť na jednocifernú úroveň, čo by znamenalo aj zvýšenie kúpnej sily obyvateľstva. V tomto roku by podľa NBS napriek vysokej inflácii reálne mzdy nemali klesnúť, pretože sa očakáva dvojciferný rast miezd.

zdroj: ČTK

1 komentář

Comments are closed.