Lákajú vás akcie Meta Platforms? Poradíme, ako ich kúpiť a na čo si dať pozor

meta, Facebook, aplikace

Meta cena akcií: Technologickú spoločnosť Meta Platforms si mnohí z vás vybavia skôr ešte pod pôvodným názvom, teda Facebook. Tak či tak, Meta Platforms je relatívne mladou značkou, ktorá je s nami len niečo cez rok (od októbra 2021). Jej predchodca Facebook potom vstúpil na akciovú burzu iba pred 11 rokmi. Akcie Meta, respektíve Facebooku boli od prvopočiatku pomerne hojne vyhľadávanými, a po minuloročnom prepade to platí dvojnásobne. Pokiaľ vás zaujíma, ako by sa dala súčasná dobrá nákupná príležitosť využiť, sú nasledujúce riadky určené práve pre vás.

Obsah – Meta cena akcií

Predstavenie spoločnosti Meta Platforms

Ako už bolo povedané, spoločnosť Meta Platforms uzrelo svetlo sveta na konci októbra 2021. Fakticky išlo ale len o premenovanie spoločnosti Facebook, ktorá niesla rovnaké meno ako jedna z najrozšírenejších a najpopulárnejších sociálnych sietí. Samu spoločnosť Facebook založil Mark Zuckerberg ešte s niekoľkými svojimi spolužiakmi z Harvardskej univerzity.

Pôvodne však bola pomenovaná FaceMash a vznikla v roku 2003, vtedy ešte skôr ako náznak sociálnej siete a nie biznisového brandu. Svoj názov Facebook získal vo februári 2004. Od tejto chvíle už sa dá o Facebooku hovoriť ako o firme, respektíve start-upu.

Počas niekoľkých rokov sa Facebook rozvinul natoľko, že sa o neho začali zaujímať investori. A tak bolo len otázkou času, kedy Facebook zamieri na akciovú burzu. Stalo sa tak 18. mája 2012, keď ponuková cena akcie predstavovala 38 dolárov, a trhová kapitalizácia sa pohybovala okolo 90 miliárd dolárov.

Čítajte tiež: Recenzie brokera Zetano – demo účet aj akadémia

K premenovaniu Facebooku na Meta Platforms došlo predovšetkým z dôvodu, že Facebook už neznamenal iba rovnomennú sieť. Stal sa z neho holding, ktorý postupne vytvoril či absorboval ďalšie sociálne siete či nástroje vzájomnej komunikácie. Podľa Marka Zuckerberga teda názov Meta Platforms oveľa lepšie reprezentuje to, čo je technologický gigant zač. Súčasťou Meta je okrem Facebooku aj populárna sieť Instagram, komunikačné aplikácie WhattsApp či Messenger.

Mark Zuckerberg

Kde kúpiť akcie Meta

O investíciách do akcií spoločnosti Meta Platforms v posledných týždňoch a niekoľko málo mesiacoch začalo uvažovať pomerne veľké množstvo hráčov. Niet divu, pretože akciové trhy prešli v uplynulom roku pomerne strmým pádom a z nich sa smutnými hrdinami stali akcie technologických spoločností, vrátane Meta Platforms.

Preto je mnoho investorov presvedčených, že stále ide o kvalitnú príležitosť na nákup. Hodnota akcií Mety sa totiž od začiatku minulého roka prepadla asi o 45 percent, pričom na začiatku minulého novembra došlo k obratu trendu a odvtedy už Meta spevnila asi o 80 percent.

K akciám Meta Platforms sa dá najľahšie dostať prostredníctvom niektorej z investičných aplikácií. Na trhu sa ich nachádza skutočne veľké množstvo, a tak sa oplatí stávka skôr na tie zavedené a osvedčené.

akcie meta, akcie facebook
Akcie Meta

Ako nakúpiť akcie Meta bezpečne a efektívne

Či už sa rozhodnete investovať do akcií Meta Platforms akokoľvek, vždy to bude znamenať, že tak robíte cez sprostredkovateľa, teda brokera. Ako bežný smrteľník totiž nemáte možnosť investovať na akciovom trhu priamo. To môžu robiť práve len brokeri, ktorí na takúto činnosť majú oprávnenie.

Broker je akousi vašou predĺženou rukou, ktorá vykonáva vaše nákupné a predajné príkazy na danom akciovom trhu. Znamená to teda, že broker nenesie zodpovednosť za vaše investičné rozhodnutie, iba robí to, čo mu hovoríte. Či už prostredníctvom nejakého investičného portálu, investičnej aplikácie alebo (postaru) po telefóne. Každý seriózny broker by si však od vás mal nechať vyplniť investičný dotazník a mal by vás oboznámiť s rizikami investovania na akciových burzách.

Nepremeškajte: Ako začiať podnikať

Rôzne spôsoby investovania majú svoje výhody aj nevýhody. Kto si je istý vlastným úsudkom, bude pre neho pravdepodobne dôležitá rýchlosť, s akou bude schopný svoje príkazy na nákup či predaj akcií (nielen) Meta Platforms realizovať. V takom prípade sa ako najvýhodnejšie javí použitie niektorej z investičných aplikácií. Výhodou je aj to, že si za nákup či predaj akcií účtujú minimálne poplatky, niekedy dokonca môžete naraziť na ponuku, ktorá žiadne poplatky neúčtuje.

Naproti tomu investovanie v štýle „starej školy“ síce predstavuje pomalší spôsob, dáva vám ale príležitosť s brokerom svoje investičné rozhodovanie konzultovať. Ale pozor, tu spravidla zaplatíte aj vyššie poplatky za sprostredkovanie takého nákupu či predaja konkrétnej akcie. Brokery nájdete prakticky v každej banke, ale na thru existuje aj množstvo brokerských spoločností, ktoré služby sprostredkovania nákupu či predaja akciu ponúkajú.

Pokiaľ sa ale rozhodnete investovať do akcií Meta Platforms prostredníctvom niektorej z aplikácií, máte pomerne slušne na výber. Prakticky pri všetkých investičných aplikáciách platí, že ak budete chcieť využiť služby niektorej z nich, budete si u nej musieť zriadiť účet. Ten bude prepojený s vašim bankovým účtom, z ktorého budete prevádzať peniaze určené na investovanie na účet zvolenej aplikácie. Urobte tak možné aj prostredníctvom platobnej karty. Zároveň si z neho budete môcť prevádzať peniaze späť na svoj účet v banke. Voľba konkrétnej investičnej aplikácie je potom už na vás. Medzi najpopulárnejšie patria aplikácie eToro, XTB (XTrade Brokers), Crypto.com, ale aj Coinbase, Binance alebo Libertex.

kde kúpiť akcie, akcie meta
Kde kúpiť akcie

Ak máte jasno v tom, akým spôsobom sa do ivnestovania do akcií spoločnosti Meta Platforms pustíte, mali by ste si ešte ujasniť, aké informácie potrebujete pre aspoň trochu fundované rozhodovanie o tom, kedy akcie Meta Platforms zaobstaráte, v akom objeme, ako často do nich hodláte investovať, prípadne za akých okolností sa ich budete zbavovať.

To je pravdepodobne to najzložitejšie na ivnestovanie vôbec. Ideálny ivnestor je taký, ktorý sa nenechá ovplyvniť emóciami. V prípade technologických akcií, kam Meta Platforms bezpochyby patrí, je to asi najzložitejšie. Často totiž počúvame, že technologické akcie výrazne prepadli alebo naopak naštartovali prudký rast.

Čomu však veriť, odkiaľ získavať potrebné informácie? Rozhodne je správne sledovať ekonomickú situáciu vo svete. Práve hospodársky vývoj sa totiž bezprostredne odráža vo vývoji akcií. Tie technologické bývajú na ekonomickú situáciu ešte o poznanie citlivejšie. Samozrejmosťou je sledovanie správ o finančnom hospodárení spoločností, o akciách ktorých uvažujete ako o investícii.

Rovnako sledujte správanie centrálnych bánk, ktoré rozhodujú o výške úrokových sadzieb v ekonomike, čím opäť významne ovplyvňujú akciové trhy. Všeobecne platí, že ak centrálne banky svoju politiku sprísňujú, odoberajú finančným trhom likviditu, čo vytvára tlak na oslabenie akciových trhov. A naopak, ak centrálne banky svoju politiku uvoľňujú, a teda znižujú úrokové sadzby, vlievajú tým de facto finančným trhom krv do žíl v podobe dodatočnej likvidity.

Meta cena akcií: Akcie Meta a vývoj ich ceny

Technologický sektor býva na tieto udalosti citlivejší, ako sme sa napokon mohli v minulosti niekoľkokrát presvedčiť. Technologické akcie bývajú náchylné na vytváranie bublín a ich následné prepichovanie. Je to celkom logické, pretože technologické spoločnosti sú nositeľmi technologického pokroku, čo je z dlhodobého hľadiska jediný zdroj zvyšovania životnej úrovne.

Pokiaľ sa teda na trhu objaví nejaká technologická novinka spojená s konkrétnou firmou, investori neváhajú a svoje peniaze vrhajú do nákupu jej akcií. Optimistická nálada sa potom obvykle prelieva do zvyšku sektora a technológie ako celok rastú. Problém prichádza vo chvíli, keď sa nádeje vkladané do danej spoločnosti ukážu ako plané. Potom prichádza pád podobne rýchlo ako predchádzajúci rast.

Práve pomerne strmý pád technologickej spoločnosti zažili v minulom roku, a to najmä v jeho prvej polovici. Akciám spoločnosti Meta Platforms sa zlá nálada investorov nevyhla. Akcie Mety začínali minulý rok na hodnote okolo 300 dolárov. Počas nasledujúcich mesiacov však zažívali takmer nepretržitý pokles.

Kým sa odrazili od pomyselného dna na začiatku minulého novembra, prišli o 70 percent svojej trhovej hodnoty. Lenže odvtedy opäť akcie Mety stihli pomerne výrazne posilniť (asi o 80 percent), a tak sa dnes obchodujú len približne o 15 percent nižšie ako pred rokom. Od začiatku tohto roku potom akcie spoločnosti Meta Platforms spevnili o necelých 44 percent.

Otázkou ale je, kam akcie Mety merajú práve teraz. Za posledných päť dní totiž opäť trvalo oslabujú, a od začiatku februára už stihli stratiť asi deväť percent svojej hodnoty. Je teda otázkou, či s prípadným nákupom akcií Meta Platforms ešte počkať, alebo ide o obyčajnú „prestávku“ na ceste nahor.

akcie meta – meta cena akcií
Vývoj ceny akcie Meta za posledných 12 mesiacov Zdroj foolcom

Tu môžeme uplatniť niekoľko dobrých rád pri investovaní do akýchkoľvek akcií. Poďme si ich pripomenúť. Po prvé, nesnažme sa pri nakupovaní akcií trafiť ich dno. Teda cenu, ktorá sa nachádza na nejakom lokálnom (napríklad štvrteltnom, polročnom, ročnom alebo viacročnom) minime. Akciové trhy spravidla fungujú a smerujú inak, než si často myslíme.

Po druhé, snažme sa nakupovanie akcií takzvane riediť. To znamená, že akcie nekupujeme naraz v nejakom časovom okamihu, ale dokupujeme ich postupne po menších čiastkach. Tým práve drvíme riziko, že akciu nakúpime príliš draho alebo menej výhodne, než by bývalo bolo, keby sme danú akciu nakúpili napríklad pred mesiacom vo väčšom objeme.

Po tretie, zachovajme pokoj. Nie je múdre pri najmenšom poklese hodnoty akcií hneď uvažovať o ich predaji s tým, že necháme prísť o oveľa viac peňazí, pokiaľ akcie budeme aj naďalej držať. Tým skôr ak ide o akcie Meta Platforms, ktoré (ako sme si ukázali) podliehajú v poslednej dobe pomerne silným výkyvom. Pokles akciového trhu je vhodné využiť práve na výhodné dokúpenie konkrétnych akcií.

Poďme si teda na záver zhrnúť, ako na akcie Meta Platforms. V prvom rade si treba ujasniť, prečo o investícii do nich vôbec uvažujete. Ak ste rozhodnutí si ich zaobstarať, ďalším krokom je výber čo najlepšieho spôsobu ich nákupu. Máte v zásade dve možnosti: využiť služby klasického brokera, s ktorým ešte môžete svoj nákup konzultovať, alebo investovať pomocou niektorej z vyššie spomínaných (či iných) aplikácií.

Keď už ste si spôsob investície do akcií Meta Platforms zvolili, choďte do toho. Ale nie bezhlavo, ale pekne s rozvahou. Ak chcete do Mety investovať dlhodobo, potom je lepšie akcie dokupovať postupne a ich držbu takzvane akumulovať. Jednak tým drvíte riziko kúpy v nevhodný okamžitok (nie u pomyselného dna), jednak tým vytvárate pomerne mocné akciové portfólio.

Nezabudnite tiež, že investície by ste mali diverzifikovať, teda nesústrediť sa iba na jediný typ aktíva. Diverzifikácia by však mala prebiehať aj v rámci investícií do jediného aktíva (akcie), a to ako z hľadiska rôznorodosti firiem, tak z hľadiska časového (to už sme opäť pri tom riedení).

A v neposlednom rade sledujte globálny ekonomický vývoj, vývoj technologického segmentu, vývoj politiky centrálnej bánk, vývoj finančnej situácie konkrétnej firmy (v tomto prípade Meta Platforms), ale aj zámery jej vedenia. Skrátka a dobre, buďte vždy opatrní av strehu.

meta cena akcií
Meta Platforms

Pokračujte ve čtení: Tradematics.com – Recenzia brokera

Článok „Meta cena akcií“ je dostupný aj v ďalších jazykoch:

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno