Spoločnosť Meta dostala v EÚ rekordnú pokutu 1,2 miliardy eur za ochranu osobných údajov

Americká internetová spoločnosť Meta Platforms dostala v Európskej únii pokutu vo výške 1,2 miliardy eur (viac ako 28 miliárd Kč) za to, že prostredníctvom svojej

Americká internetová spoločnosť Meta Platforms dostala v Európskej únii pokutu vo výške 1,2 miliardy eur za to, že prostredníctvom svojej sociálnej siete Facebook odosielala informácie o používateľoch do Spojených štátov, čím porušila pravidlá EÚ o ochrane údajov (GDPR), oznámila dnes írska Komisia pre ochranu údajov (DPC), ktorá koná v mene EÚ. Ide o najvyššiu pokutu, aká kedy bola v únii za podobné prehrešky uložená. Podľa správ médií sa spoločnosť plánuje proti rozhodnutiu odvolať.

Sledovanie

Podľa DPA sa prípad týka účasti Facebooku na masovom sledovaní anglo-americkými spravodajskými službami, ktoré odhalil americký whistleblower Edward Snowden. Sťažnosť proti Facebooku vtedy podal rakúsky aktivista za ochranu údajov Max Schrems.

Dnes uložená pokuta výrazne prevyšuje doteraz najvyššiu pokutu vo výške 746 miliónov eur, ktorá bola v roku 2021 v Luxembursku uložená americkej spoločnosti Amazon. Ide o tretiu pokutu uloženú spoločnosti Meta v EÚ v tomto roku a štvrtú za posledných šesť mesiacov. Okrem pokuty musí Meta do piatich mesiacov zastaviť ďalšie prenosy európskych osobných údajov do USA.

„Bezdôvodné“

Meta označila pokutu za „neopodstatnenú a zbytočnú“ a bude sa snažiť o jej pozastavenie prostredníctvom súdu, reagoval dnes americký gigant vo vyhlásení zaslanom agentúre AFP. „Tisíce spoločností a organizácií sa spoliehajú na možnosť prenosu údajov medzi EÚ a USA“ a „existuje zásadný rozpor medzi vládnymi pravidlami USA o prístupe k údajom a európskymi právami na ochranu súkromia,“ uviedla Meta.

Súdny spor by sa však mohol ťahať niekoľko rokov. Medzitým by mohla vstúpiť do platnosti nová zmluva medzi EÚ a USA o údajoch, ktorá bude opätovne regulovať transatlantický prenos údajov. Spoločnosť Meta už predtým niekoľkokrát pohrozila, že úplne opustí EÚ, ak transatlantický prenos údajov nebude dlhodobo možný.

Schrems uviedol, že uložená pokuta mohla byť oveľa vyššia: „Maximálna pokuta je viac ako štyri miliardy. Meta desať rokov vedome porušovala GDPR, aby dosiahla zisk,“ povedal Schrems. Ak sa americké zákony o sledovaní nezmenia, spoločnosť Meta teraz pravdepodobne bude musieť zásadne reštrukturalizovať svoje systémy, dodal Schrems.

zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno