Apple: čoskoro budú iPhony schopné kopírovať hlas používateľa

apple logo

Telefóny iPhone od spoločnosti Apple budú čoskoro schopné reprodukovať hlas používateľa. Spoločnosť to uviedla v utorok na svojom blogu a zároveň predstavila niekoľko ďalších nových funkcií pre iPhone a tablet iPad. Podľa spoločnosti stačí na rozpoznanie hlasu používateľa 15-minútový tréning. Apple bez ďalších podrobností uviedol, že funkcie budú k dispozícii neskôr v tomto roku.

Apple Personal Voice

Pomocou pripravovaného nástroja Personal Voice budú môcť používatelia čítať textové výzvy na nahrávanie zvuku a nechať technológiu naučiť sa ich hlas. Súvisiaca funkcia s názvom Live Speech potom bude používať „syntetizovaný hlas“ na hlasné čítanie textu napísaného používateľom počas telefonických hovorov, konverzácií FaceTime a osobných rozhovorov. Ľudia si tiež budú môcť uložiť bežne používané frázy, ktoré budú používať v živých rozhovoroch.

Táto funkcia je jednou z viacerých, ktorých cieľom je zlepšiť prístupnosť zariadení Apple pre ľudí s kognitívnymi, zrakovými, sluchovými a pohybovými poruchami. Spoločnosť Apple uviedla, že tieto nástroje by mohli najviac pomôcť ľuďom, ktorí môžu trpieť ochorením, pri ktorom časom strácajú hlas, ako je napríklad amyotrofická laterálna skleróza (ALS).

„Prístupnosť je súčasťou všetkého, čo v spoločnosti Apple robíme,“ uviedla v príspevku na blogu spoločnosti Sarah Herrlingerová, ktorá je riaditeľkou pre globálnu politiku a iniciatívy v oblasti prístupnosti. „Tieto prelomové funkcie boli navrhnuté s ohľadom na spätnú väzbu od členov komunít zdravotne postihnutých na každom kroku, aby podporovali rôzne skupiny používateľov a pomáhali ľuďom spájať sa novými spôsobmi,“ dodala.

Pokrok v AI

Hoci pripravované nástroje majú potenciál uspokojiť špecifické potreby, prichádzajú v čase, keď pokrok v oblasti umelej inteligencie (AI) vyvolal obavy z možnosti, že ľudia so zlým úmyslom budú používať presvedčivé falošné zvuky a videá – známe ako deepfakes – na oklamanie alebo dezinformovanie verejnosti, uviedla CNN. Spoločnosť Apple uviedla, že funkcia Personal Voice využíva strojové učenie priamo v zariadení, aby informácie používateľov zostali súkromné a bezpečné.

S využitím umelej inteligencie na napodobňovanie hlasu experimentujú aj iné technologické spoločnosti. Minulý rok napríklad spoločnosť Amazon uviedla, že pracuje na aktualizácii svojho systému Alexa, ktorá by umožnila technológii napodobniť akýkoľvek hlas, dokonca aj hlas zosnulého člena rodiny. Táto funkcia zatiaľ nebola zverejnená.

Okrem hlasových funkcií spoločnosť Apple oznámila funkciu Assistive Access, ktorá spája niektoré z najpopulárnejších aplikácií operačného systému iOS, ako sú FaceTime, Správy, Fotoaparát, Fotografie, Hudba a Telefón, do jednej aplikácie Hovory. Rozhranie obsahuje vysokokontrastné tlačidlá, veľké textové popisky, možnosť klávesnice len s úsmevom a možnosť nahrávania videozpráv pre ľudí, ktorí môžu uprednostňovať vizuálnu alebo zvukovú komunikáciu.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno