Inflácia na Slovensku sa v apríli spomalila na 13,8 %, čo je najnižšia hodnota od leta 2022

Medziročná miera inflácie na Slovensku sa v apríli spomalila na 13,8 % zo 14,8 % v marci. Spotrebiteľské ceny tak rástli najpomalším tempom od leta minulého roka. V Českej republike sa medziročný rast spotrebiteľských cien v apríli spomalil na 12,7 percenta z marcových 15 percent.

euro

Na Slovensku sa v apríli v porovnaní s minulým rokom spomalil rast cien aj v dvoch hlavných kategóriách, ktoré majú najväčší vplyv na infláciu. Bývanie a energie vzrástli o 12,3 % po 13,6-percentnom zvýšení v marci. Ceny potravín sa medziročne zvýšili o 26,1 % a v marci o 29 %.

Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v apríli zvýšili o 0,6 % po 1,2-percentnom raste v marci. Ceny potravín sa oproti marcu zvýšili len o 0,3 %, čo predstavuje najnižší medzimesačný nárast od jesene 2021.

Vlani v novembri a decembri, ako aj vo februári tohto roka, bola medziročná miera inflácie na Slovensku 15,4 percenta. Bola tak na viac ako 22-ročnom maxime.

Inflácia sa spomalí, zatiaľ nie pod dvojciferné číslo

Slovenská centrálna banka (NBS) vo svojej marcovej prognóze odhaduje, že inflácia na Slovensku sa v tomto roku spomalí, ale mala by byť naďalej dvojciferná. Spotrebiteľské ceny v krajine vlani vzrástli o 12,8 %, čo je najviac od roku 1993.

Zdroj: ČTK

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno