Konfrontácia by bola pre obe krajiny katastrofou, povedal Joe Biden po telefonáte s čínskym prezidentom

Joe Biden si prvýkrát od zastávania funkcii amerického prezidenta telefonoval so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom. Politici sa zhodli, že nie je v záujme ani jednej krajiny, aby došlo ku vzájomnej konfrontácii na ktoromkoľvek fronte.

USA a Čína

Kým Si Ťin-pching vyzýval ku vzájomnej spolupráci a nájdení „win-win“ riešenia, Joe Biden uviedol, že Čína je pre Spojené štáty najvážnejším konkurentom, s ktorým je potrebné súťažiť. Nie však konfrontačne, ako tomu bolo za Bidenovho predchodcu Donalda Trumpa. To by vraj bolo pre obe krajiny katastrofou.

Joe Biden po dvojhodinovom telefonáte Si Ťin-pchingom oznámil senátorom, že Spojené štáty musia modernizovať svoju infraštruktúru a zvýšiť úlohu vo svete, aby dokázali čeliť čínskemu vzostupu. „Ak sa nepohneme, prevalcujú nás,“ povedal Biden podľa agentúry Reuters. „Investujú miliardy dolárov do celej škály oblastí od dopravy po životné prostredie. Musíme sa spamätať, „dodal šéf Bieleho domu.

Biden podľa svojich slov čínskemu prezidentovi zdôrazňoval, že prioritou USA je zachovanie otvoreného indopacifického regiónu, v ktorom sú práve Spojené štáty a Čína hlavnými strategickými hráčmi. Biden tiež čínskemu prezidentovi pripomenul, ako zásadné je pre Spojené štáty, aby Čína hrala podľa férových pravidiel a nezabúdala na otázku ľudských práv.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno