Kurz amerického dolára sa doteraz odvíjal najmä na základe jeho nákupu či predaja z pozície eurových investorov (samozrejme to platí zrkadlovo pre kurz eura). Lenže dianie posledných dní na trhu s Bitcoinom ukázalo, že práve táto najrozšírenejšia kryptomena môže byť v blízkej budúcnosti dominantným faktorom určujúcim hodnotu dolára voči ďalším svetovým menám.

Keď cena Bitcoinu vyletela nad 48 tisíc dolárov po tom, čo vyšlo najavo, že automobilka Tesla do kryptomeny investovala 1,5 miliardy dolárov, Bitcoin bol dokonca kurzotvorným aktívom voči americkému doláru. Investori totiž pod vplyvom spomínanej informácie začali Bitcoin húfne nakupovať.

Vzhľadom k tomu, že išlo prevažne o dolárových investorov, kurz meny USA začal slabnúť. Majitelia dolára ho začali vrhať na trh práve preto, aby si zaobstarali Bitcoin. Podľa analytikov sa udalosť môže prakticky kedykoľvek zopakovať a nemusí sa týkať len dolára. Centrálne banky sa totiž ocitli v kliešťach svojich vlastných uvoľnených menových politík, pretože ich sprísnenie by viedlo k prehĺbeniu hospodárskej recesie.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno