Svetová obchodná organizácia má nové vedenie. Bývalú ministerku financií Nigérie

Je prvou ženou a zároveň prvým človekom z Afriky, ktorý povedie Svetovú obchodnú organizáciu. Po Brazílčanovi Robertovi Azevedo stane do čela WTO Ngozi Okonjo-Iwealaová, ktorej podľa jej vlastných slov hovoria "trouble woman".

flags, world, WTO

Ngozi Okonjo-Iwealaová bola jednou z favoritiek na šéfku Svetovej obchodnej organizácie. Je totiž globálnou finančnou expertkou a dvakrát zastávala funkciu ministerky financií nigérijskej vlády. Časopis Time ju v roku 2014 vybral medzi stovku najvplyvnejších ľudí sveta a Transarency International ju zaradila medzi osem najvýznamnejších bojovníčok proti korupcii.

Okonjo-Iwealaová sa počas svojej kandidatúry nechala počuť, že z pozície prípadnej šéfky WTO by sa zasadila o sprostredkovanie rozhovorov medzi USA a Čínou. A podľa expertov sa jej to môže podariť, obzvlášť potom, čo Joe Biden vystriedal v Bielom dome Donalda Trumpa. Spojené štáty boli jediné, kto Okonjo-Iwealaovej odmietali vyjadriť podporu do čela WTO. Aj to sa ale zmenilo.

Okonjo-Iwealaová pred sebou nemá ľahkú úlohu. WTO sa totiž zdá byť v posledných rokoch neschopná efektívne zasahovať proti obchodným sporom, ako sa ukázalo práve na prípade USA a Číny. Dlho sa hovorí o nutnosti organizáciu zreformovať. Či sa to niekdajšej kandidátke na šéfku Svetovej banky podarí, ukáže čas.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno