Cena platiny za uplynulý mesiac vzrástla o viac ako dvadsať percent a dostala sa nad 1300 dolárov za uncu. Hodnota tohto kovu tak s určitým oneskorením začala kopírovať trend zlata a paládia, ktoré zaznamenali výraznejšie zdraženie už v uplynulom roku. Za prebudením záujmu o platinu stojí viera investorov, že dopyt po nej v najbližších týždňoch a mesiacoch ešte porastie.

Podľa analytikov sa totiž v pomerne krátkej dobe začne prejavovať nedostatok platiny na trhu. Platina je totiž dôležitým kovom pre automobilový priemysel. Slúži ako prvok, ktorý neutralizuje škodlivé emisie zo spaľovacích motorov. Výrobcovia automobilov doteraz dávali prednosť paládiu a ródiu, lenže rast ich ceny ich prinútil k tomu, aby sa začali obzerať po lacnejšom substitúte.

Investori očakávajú, že do konca budúceho roka klesne dopyt po paládiu asi o osem percent, zatiaľ čo po platine vzrastie najmenej o desatinu. Automobilky by mali platinou nahradiť asi 800 tisíc uncí paládia. Platina sa používa aj ako súčasť vodíkových palivových článkov, ktoré tiež nachádzajú využitie v automobilovom priemysle.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno